News

Wydano Adobe Reader X z tzw. Trybem Chronionym

Firma Adobe wydała kolejną wersję czytnika plików PDF. Reader X ma wbudowany mechanizm tzw. Trybu Chronionego, który zapobiega atakom przy użyciu odpowiednio spreparowanych plików PDF.

Adobe Reader X korzysta z popularnego trybu sandbox (piaskownicy), w którym przeglądanie dokumentów odbywa się w środowisku specjalnie odizolowanym od plików systemu operacyjnego. Jest to pierwsza wersja czytnika plików PDF firmy Adobe, która wykorzystuje to rozwiązanie.

Interfejs użytkownika w aplikacji Reader X został przebudowany, ponieważ - według zgromadzonych przez Adobe statystyk - aż 50 proc. plików PDF jest otwieranych bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Nowa wersja czytnika plików PDF jest w pełni kompatybilna z przeglądarkami Internet Explorer, Mozilla Firefox, Chrome i Safari. W ich menu znajdą się funkcje dla przeglądanego dokumentu PDF np. drukowanie.

Adobe Reader X

Nowością w aplikacji Reader X jest możliwość dodawania notatek lub komentarzy do plików PDF. Program wykorzystuje też usługę Acrobat.com, która umożliwia współdzielenie dokumentów w sieci pomiędzy użytkownikami.

Aktualnie Reader X dostępny jest w angielskiej wersji językowej na PC Centre. W tym tygodniu swoją premierę miał też program Acrobat X, o którym pisaliśmy w aktualności Acrobat X już jest, a wraz z nim nowa usługa internetowa.

Zgłoś błąd