News

Usługa Google Street View jest nielegalna w Polsce

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) uważa, że usługa Street View jest nielegalna. Narusza ona prawa do prywatności. GIODO chce, aby firma Google natychmiast usuwała źródłowe zdjęcia ulic ze swoich serwerów.

GIODO sprawdza, czy usługa Street View nie narusza prawa do prywatności. Nie akceptuje też planu przechowywania na serwerach Google źródłowych zdjęć ulic przez 12 miesięcy. Urzędnicy chcą, aby materiały te były usuwane natychmiast po zamieszczeniu w internecie. Powodem tej decyzji jest rejestrowanie na zdjęciach sylwetek przechodniów oraz tablic rejestracyjnych samochodów. Są one danymi osobowymi, których gigant z Mountain View nie może gromadzić.

– GIODO wydał decyzję nakazującą Google’owi niszczenie zdjęć źródłowych zaraz po ich zamieszczeniu w internecie - mówi pracująca w GIODO Małgorzata Kałużyńska-Jasak.

Google Street View

Półtora roku temu w Krakowie i Warszawie pierwsze specjalne samochody z kamerami zaczęły kompletować zdjęcia. Do chwili obecnej jednak żadne polskie miasto nie jest dostępne w systemie internetowej mapy Google Street View. Od kilku miesięcy GIODO analizuje zgodność tej usługi z polskim prawem.

Zgłoś błąd