News

20-nm układy GPU jeszcze nie w tym roku

W dniu dzisiejszym pojawiła się informacja, tym razem ze strony AMD, że w tym roku nie mamy co liczyć na 20-nm układy graficzne tego producenta. Tym samym gigant z Sunnyvale dołącza do firmy Nvidia, która również nie planuje w tym roku wdrażać nowego procesu technologicznego.

Lisa Su pełniąca w firmie AMD funkcję starszego vice prezydenta potwierdziła, że jej firma nie planuje w tym roku wprowadzać do sprzedaży układów graficznych wykonanych w 20-nm procesie technologicznym, a tym samym nadal będzie rozwijała dotychczasowy, 28-nm proces technologiczny w swoich układach GPU.

Najprawdopodobniej podobnie jak chipy firmy Nvidia nowe Radeony otrzymają niższy proces litograficzny dopiero w roku 2015. Nowe układy od ”zielonych”, takie jak GM204 i GM206, również będą wykonane w dotychczasowym procesie produkcyjnym.

Częściowym uzasadnieniem ww. kroków obydwu producentów są pewne problemy firmy TSMC z 20-nm technologią produkcji, w której to AMD i Nvidia zlecają produkcję swoich układów graficznych.

AMD Radeon

Zgłoś błąd