News

Program tygodnia: AquaSnap

Interfejs Aero Snap na sterydach

Zaimplementowany w Windows 7 interfejs Aero Snap jest miłym dla oka dodatkiem, który znacząco ułatwia zarządzanie otwartymi oknami. Programiści z Nurgo-Software uważają jednak, że można było zrobić to lepiej. I tak oto w nasze ręce oddają aplikację AquaSnap, która zwiększa funkcjonalność i użyteczność wbudowanego w Windows modułu.

W dzisiejszym odcinku Programu tygodnia kontynuujemy zapoczątkowany kilka miesięcy temu trend na niewielkie, posiadające zaledwie kilka funkcji, aplikacje. AquaSnap niewątpliwie zalicza się do tego nurtu. Cały program to zaledwie jedno okienko z ustawieniami oraz niecałe 3 MB do pobrania.

Twórcy podkreślają też bardzo małe zapotrzebowanie na zasoby systemowe. AquaSnap w trakcie działania ma bowiem pochłaniać zaledwie 1 MB pamięci operacyjnej.

Zakładka z ustawieniami modułu AquaSnap

AquaSnap składa się z czterech modułów. Pierwszy, o tej samej nazwie, odpowiada za zmianę rozmiaru okien, po przesunięciu ich do krawędzi oraz rogów ekranu. Pozostałe trzy to AquaShake, AquaStretch i AquaGlass. Pozwalają one na, kolejno, konfigurację zachowania okienek po potrząśnięciu nimi, rościągnięciu do krawędzi ekranu oraz ustawienie poziomu przeźroczystości interfejsu Aero Glass.

Opcje wyglądu Efekt jaki wywołuje moduł AquaStretch po rozciągnięciu okienka do górnej krawędzi

Możemy także dostosować wygląd efektów, które są przez program generowane. Twórcy AquaSnap dostarczyli tutaj kilka motywów, zatem ustawienie odpowiadającego naszym preferencjom wyglądu nie powinno stanowić większego problemu.

Zużycie pamięci i procesora przez program

Nie można również mieć żadnych zastrzeżeń, jeśli chodzi o obciążenie systemu. Twórcy nie kłamali – AquaSnap absorbuje znikome ilości RAM-u i prawie w ogóle nie używa procesora.

Aplikacja jest dostępna do pobrania w naszym dziale Download. Natomiast efekty jej działania zostały szczegółowo zaprezentowane na zrzutach ekranu w galerii PC Centre.

Zdaniem autora

AquaSnap jest świetnym przykładem tego, że rozwiązania opracowane przez Microsoft da się ulepszyć. Programiści z Nurgo-Software dostarczają nam bowiem narzędzie genialne w swojej prostocie. Z pewnością zdobędzie ono uznanie użytkowników, których przeraża zarządzanie otwartymi okienkami w Windows. Dzięki AquaSnap będzie to prostsze, łatwiejsze i o wiele bardziej intuicyjne. Co prawda, zmiany, jakie wprowadza aplikacja, są niewielkie, ale znacząco zwiększają komfort pracy. Nie można im również odmówić atrakcyjnych wizualnie efektów, które cieszą oko za każdym razem, gdy przesuwamy lub potrząsamy okienkiem.

Zazwyczaj aplikacje, które modyfikują system od strony wizualnej, są „zasobożerne” i potrafią skutecznie obniżyć wydajność naszego komputera. W przypadku AquaSnap nie ma mowy o takich przypadłościach z prostego powodu – małych gabarytów.

Zgłoś błąd