News

Ciekawe usługi subskrypcyjne w Polsce

Interesujące produkty dostępne za opłatą abonamentową z dostawą do domu, które łatwo zamówisz przez internet

Rynek e-commerce oferuje niezliczoną ilość możliwości, a jego rozwój jest tak dynamiczny, że trudno o dane ukazujące jego faktyczny stan. Wiadomo na pewno, że blisko 50% całej populacji internautów robi zakupy w sieci. W dużym uproszczeniu oznacza to, że rynek e-commerce ma ogromny potencjał. Coraz ciekawsze produkty proponują producenci działający w tzw. modelu subskrypcyjnym. Klient zamawia przez internet określone produkty tworzące tzw. zestaw, a następnie w regularnych odstępach czasu są mu one dostarczone do domu.

ecommercezdjęcie

Źródło zdjęcia: Ninja Marketing

Popularność tego typu sprzedaży wzrasta, bowiem ułatwia życia klientom – kilkoma kliknięciami wybieramy usługę, która nas interesuje, płacimy i niedługo po tym otrzymujemy paczkę. Oprócz tego działalność internetowa przynosi oszczędności samym przedsiębiorcom m.in. w dziale HR, bo nie potrzeba do niej całego sztabu ludzi. Sukces takich firm polega też na tym, że oferują produkty niszowe, czyli coś, co nie jest dostępne w każdym sklepie. W tym przypadku można się  doszukać potwierdzenia reguły niedostępności R. Cialdiniego, która mówi, że im bardziej dostępność produktu jest ograniczona (produkty subskrypcyjne często nie są dostępne poza nią), tym bardziej zachęca ludzi do jego zakupu. Takie produkty oprócz tego, że są bardziej wartościowe, kosztują też nieco więcej. Nie odstrasza to jednak przed wypróbowaniem czegoś całkowicie nowego przy jednoczesnej oszczędności czasu. Jest to bez wątpienia ciekawy obszar w biznesie, dlatego warto przyjrzeć mu się nieco bliżej. Postaram się przybliżyć kilka (subiektywnie) najciekawszych zestawów, które można zamówić w modelu subskrypcyjnym.

Obudź kreatywność w dziecku dzięki subskrypcji „Pudło nie nudno”

„Pudło nie nudno” to pełne zabaw pudełko, które ma inspirować rodziców do pożytecznego spędzania czasu z dzieckiem. Co miesiąc otrzymujemy zestaw związany z inną tematyką (temat przewodni możemy wybrać sami), który sprawi, że dziecko na pewno się nie znudzi. W każdym pudle znajdziemy listę kreatywnych zadań oraz instrukcje ich wykonania wraz ze wszystkimi potrzebnymi materiałami, takimi jak kredki, papier, wycinanki czy naklejki. Tutaj znajduje się opis przykładowego pudła stworzonego w tematyce kosmosu. Produkt „Pudło nie nudno” skierowany jest do ciekawych świata  dzieci w wieku 3 - 6 lat i można go zamówić w różnych konfiguracjach: rozmiarach Midi lub Maxi dla jednego dziecka lub rodzeństwa. Twórcy idei „Pudło nie nudno” jako zalety wymieniają m.in. oszczędność pieniędzy – rodzic kupując poszczególne elementy osobno, często może zapłacić za nie więcej, poza tym zabieganym mamom często brakuje inspiracji do wymyślania różnorodnych zabaw. Oszczędność czasu też odgrywa tutaj ważną rolę – godzinę, której nie stracimy na zakupy, możemy przeznaczyć na zabawy z dzieckiem. Jest to świetny sposób na integrację całej rodziny.

Pudło Nie nudno

Jak wygląda prenumerata i ile kosztuje?

Firma oferuje nam kilka konfiguracji subskrypcji –  3, 6 lub 12–miesięczną. W przeliczeniu na koszty miesięczne, najbardziej opłacalne jest zamówienie prenumeraty na cały rok, ponieważ wtedy za jedno pudełko zapłacimy 60zł, czyli o 15zł mniej, niż w przypadku prenumeraty 3-miesięcznej.

Jedz zdrowo i wspieraj polskich producentów, czyli „Cud, miód”

Nazwa brzmi bardzo ciekawie i tak też wygląda zawartość pudełka. Box subskrypcyjny „Cud miód” składa się z 5 polskich produktów spożywczych, dostarczanych co miesiąc pod nasze drzwi. Jest to połączenie niezwykłego jedzenia z równie interesującym i przede wszystkim estetycznym opakowaniem. Za każdym razem w paczce znajdujemy inne produkty, jeżeli jednak któryś z nich lub nawet cały zestaw szczególnie nam zasmakują, możemy skorzystać z marketu na stronie Cudmiodbox.pl i zamówić go ponownie. Przedsięwzięcie ma promować polską zdrową żywność i trzeba przyznać, że świetnie wpisuje się w trend, jakim jest zdrowy tryb życia, w tym oczywiście odpowiednie odżywianie. Amarantuski sezamowe, pesto z pietruszki czy tradycyjne konfitury to tylko kilka z oferowanych produktów. Nawet, jeżeli część z nich jest nam nieznana, to inspiracji na ich wykorzystanie nie powinno zabraknąć - na stronie firmy znajdziemy bowiem zakładkę z ciekawymi przepisami, co jest świetną zachętą. 

Cud miód Box

Sklep oferuje nam zakup jednego pudełka za 69 zł, ale oczywiście jest też dostępny wariant 3 lub 6-miesięczny, co przekłada się na mniejsze koszty.

Najlepsze piwa świata wprost do twojego domu dzięki Hopbox

Pozostańmy jeszcze w tematyce produktów niszowych. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się piwa rzemieślnicze, warzone w niewielkich browarach. Ich smak doceniają już nie tylko wytrawni piwosze, ale także zwykli zjadacze chleba. Piwa rzemieślnicze można kupić w specjalistycznych sklepach, czasem także w większych supermarketach. Często jednak zdarza się, że konkretne marki są trudno dostępne. Tutaj z pomocą przychodzi serwis subskrypcyjny Hopbox.pl, który powstał z myślą o smakoszach piw z różnych regionów.

Zamawiając subskrypcję otrzymujemy co dwa tygodnie zestaw pięciu piw. Do wyboru są  dwa zestawy: polskich i zagranicznych. W zależności od wybranego wariantu (subskrypcje są jednorazowe, miesięczne i kwartalne), do zestawu dołączane są piwne niespodzianki. Trudno o prostszy sposób na poznanie smaków z różnych zakątków świata bez wychodzenia z domu.

hopbox

Jak dowiedzieliśmy się podczas rozmowy z pomysłodawcą serwisu Maciejem Wernickim, już niedługo rusza całkowicie nowa strona serwisu. 

Podsumowanie

Podsumowując, polski rynek jest coraz bogatszy w firmy oferujące atrakcyjne produkty, co potwierdzają chociażby powyższe przykłady. Model subskrypcyjny nie wszystkich jeszcze przekonuje, ale mimo to na rynku zyskuje coraz mocniejszą pozycję. Prym w sprzedaży subskrypcyjnej wiedzie USA, gdzie najlepiej sprzedają się kosmetyki, żywność i zabawki. Na comiesięczne odkrywanie produktów w określonej kategorii  pozwala nawet taki gigant jak Amazon. U nas ten model jest w fazie intensywnego rozwoju - powstają już nawet specjalne strony i aplikacje zrzeszające tego typu sprzedawców (np. Subclub.pl). Niestety nie zawsze zakupy przez subskrypcję oznaczają oszczędność pieniędzy. Gdy jednak porównamy czas stracony na poszukiwanie np. produktów bezglutenowych czy piwa produkowanego tylko w Belgii, takie rozwiązanie może okazać się idealne. Poza tym, jak wiadomo, im więcej i dłużej zamawiamy, tym bardziej nam się to opłaca.Warto więc wziąć pod uwagę tego typu zakupy i przekonać się, czy spełniają nasze oczekiwania.

Zgłoś błąd