News

Afera zbożowo-betonowa na Wykop.pl

Pokaz siły użytkowników w dobie Internetu 2.0

Wykop to jeden z największych portali social news w polskim Internecie. Użytkownicy strony generują setki tysięcy odwiedzin udostępniając linki do ciekawych artykułów. To właśnie oni są siłą serwisu, który bez aktywnej społeczności nie istniałby. Nie potrzeba wiele, aby wywołać z nimi wojnę, o czym świadczy akcja wymierzona w administrację Wykopu.

Nic tak nie łączy użytkowników popularnych portali jak walka o wolność słowa i równe traktowanie każdego członka społeczności. Właśnie naruszenie obu standardów przez administratorkę serwisu Wykop.pl stało się zarzewiem konfliktu z użytkownikami, którzy od kilku dni zasypują stronę wpisami związanymi ze zbożem, a teraz także na temat betonu.

Wykop Afera zbożowa

Afera rozpoczęła się od wrzucenia na stronę nagich zdjęć administratorki Elfik32, udostępnionych przez nią samą kilka lat temu. Wykop ten zwrócił jej uwagę, a wykopujący otrzymał permanentnego bana, co oczywiście wywołało niezadowolenie społeczności. Kolejni użytkownicy serwisu zamieszczali kompromitujące wypowiedzi, których autorką była Pani Ania i to także spotkało się z jej ostrą odpowiedzią. Kolejne osoby zostały pozbawione dostępu do swoich kont, co w jeszcze większym stopniu napędziło użytkowników serwisu.

Wykop został zalany informacjami dotyczącymi zboża, nawiązującymi do nagiej sesji Pani Ani. Z pierwszymi administracja sobie radziła usuwając niewygodne komentarze i banując kolejnych użytkowników. Jak się okazało szefostwo serwisu nie przewidziało jednak, że to walka z wiatrakami, a sama interwencja wywoła reakcję podobną do włożenia kija w mrowisko. Wykopów o zbożu zaczęło pojawiać się coraz więcej i w końcu zdominowały stronę główną. Bunt stał się faktem, a próba humorystycznego załagodzenia sporu wywołała jeszcze ostrzejszy odzew.

Wykop Afera betonowa

Po wydaniu oświadczenia przez administrację serwisu społeczność kolejny raz pokazała, kto rządzi i czego oczekuje. A oczekuje przede wszystkim klarowności i sprawiedliwości, przejrzystego i jasno sformułowanego regulaminu. Obecnie użytkownik nawet nie otrzymuje uzasadnienia blokady konta, co jak na tak ogromny serwis jest co najmniej dziwne. Spóźniony komunikat wywołał kolejną reakcję, tym razem zboże zastąpione zostało betonem, co miało się odnosić do postawy administracji.

Cała akcja doprowadziła do chęci zmiany polityki prowadzenia serwisu. Ludzie odpowiedzialni za Wykop zapowiedzieli zmiany w regulaminie. Także sprawczyni całej afery, Elfik32 postanowiła zwrócić się do społeczności. Oświadczenie możecie przeczytać poniżej.

Elfik32

Wygląda na to, że konflikt może zostać zażegnany. Nie można jednak nie odnieść wrażenia, że Wykop jest sam sobie winien zaistniałej sytuacji. To w końcu od właścicieli i administracji serwisu zależy, kto zostaje moderatorem i jak ma wyglądać jego praca. Tutaj to zaniedbano, przez co niewielka sprzeczka przerodziła się w prawdziwą wojnę. Oczywiście, powinniśmy też szanować prywatność Pani Ani, z tym, że umieszczając coś w Internecie trzeba być świadomym, że pozostanie to tam na zawsze. Ktoś tu niestety o tym zapomniał.

Zgłoś błąd