News

Program tygodnia: Defraggler

Narzędzie do defragmentacji dysku twardego

Jednym z najbardziej intensywnie eksploatowanych podzespołów każdego komputera jest dysk twardy. Warto zadbać, by zamieszczone na nim pliki nie uległy nadmiernej fragmentacji, co negatywnie wpływa na ogólną wydajność. Do tego właśnie celu przeznaczony został program Defraggler.

Defraggler jest dziełem firmy Piriform - tej samej, która przygotowała aplikację czyszczącą CCleaner. Program służy do defragmentacji dysku twardego, czyli układania plików tak, by system miał do nich jak najlepszy dostęp. W efekcie ogólna wydajność komputera wzrasta.

Interfejs

Po uruchomieniu programu wita nas okienko podzielone na trzy obszary. Pierwszy, zaczynając od góry, to lista partycji istniejących w systemie. Poniżej widzimy schemat blokowy, który po rozpoczęciu pracy aplikacji będzie pełnił rolę paska postępu. Na samym dole zamieszczono cztery zakładki, na których znajdziemy szczegółowe informacje, a także ustawimy parametry defragmentacji.

W trakcie defragmentacji

Wybieramy dysk i klikamy w przycisk "Defragmentuj". Naszym oczom ukazuje się obrazek zbliżony do tego powyżej. Przedtem możemy oczywiście jeszcze przeprowadzić analizę, by uzyskać informacje na temat stopnia fragmentacji danej partycji.

Legenda

Aby ułatwić użytkownikowi analizę efektów pracy programu autorzy przygotowali specjalną legendę, którą znajdziemy w menu "Pomoc".

Harmonogram

Proces defragmentacji może niekiedy trwać bardzo długo. Na szczęście program został wyposażony w funkcję harmonogramu, dzięki której zaplanujemy, by prace nad naszym dyskiem twardym rozpoczęły się np. późnym wieczorem, kiedy nikt nie korzysta z peceta.

Najnowszą wersję programu Defraggler możecie pobrać z naszego działu download

Zdaniem autora: 

O ile we wcześniejszych wersjach systemu Windows narzędzie do defragmentacji dysku twardego było mało wydajne, o tyle w najnowszym systemie operacyjnym Microsoft sprawdza się on dość nieźle. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wypróbować innych rozwiązań. Defraggler jest świetnym przykładem aplikacji skutecznie i szybko wypełniającej swoje zadanie. Co jednak najważniejsze, jego twórcy wciąż pracują nad udoskonaleniem mechanizmu defragmentującego i usuwaniem błędów. Przemawia to zdecydowanie na korzyść tego programu. Co więcej, Defraggler pozwala też na defragmentację wybranych plików oraz folderów. Nie musimy zatem ograniczać się do całego dysku twardego.

O cyklu:

Cykl "Program tygodnia" ma na celu zaprezentowanie interesujących, mało znanych i przede wszystkim darmowych programów, które mogą przydać się niejednemu użytkownikowi komputera. W każdym odcinku można znaleźć wyczerpujący opis wzbogacony o zrzuty ekranu (lub klip video) oraz opinię autora.

Jeżeli znasz jakiś interesujący, darmowy program, który nie zdobył jeszcze dużej popularności, napisz nam jego nazwę. Być może to dzięki Tobie stanie się on bohaterem któregoś z odcinków cyklu na PC Centre. Czekamy na maile pod adresem: tomasz.popielarczyk@pccentre.pl.

Zgłoś błąd