News

Efektywne wyszukiwanie w Google

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak efektywnie i szybko wyszukiwać informacje w internecie, w oparciu przede wszystkim o Google. Przedstawimy, jak spersonalizować wyniki wyszukiwania oraz pokażemy przykłady zaawansowanych zapytań. Zaprezentujemy także strony, które pomogą nam w wyszukiwaniu informacji.

Dominacja Google

Google to obecnie najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa. Przyjęło się już nawet stwierdzenie, że „jeżeli czegoś nie ma w Google, to z pewnością nie istnieje”. Korzystają z niej miliony ludzi, żeby znaleźć informacje potrzebne do szkoły czy na studia, aby zebrać opinie o jakimś produkcie czy żeby wyszukać coś śmiesznego. Wyszukiwarki mają też bezpośrednie przełożenie na biznes, bo to informacja jest jednym z najistotniejszych kół napędowych gospodarki. Jeżeli firma chce zaistnieć w internecie, powinna zadbać o to, by Google (ale też inne wyszukiwarki) ją „widziały”, a przez to także internauci. 

Efektywne wyszukiwanie w Google: strona główna

Wstęp do dobrego konstruowania zapytań

Zacznijmy od wskazówek, które przydadzą się początkującym. W dalszej części artykułu przejdziemy do kwestii bardziej zaawansowanych. Tymczasem na przykładzie wymagań systemu Windows Vista zaprezentujemy, jak konstruować zapytania.

Najpopularniejsze frazy, które mogą doprowadzić do wyszukania wymagań Windowsa Visty  to:

  1. „Jakie wymagania ma (Windows) Vista”;
  2. „Wymagania Windows Vista”.

Obie są poprawne. Pierwsza fraza zaprowadzi nas na różne fora. Oczywiste jest, że na nich użytkownicy zadają pozostałym osobom pytania właśnie w tym stylu (dlatego zapytanie skonstruowane w nieco kolokwialny sposób nie zawsze jest złe). Natomiast druga fraza –  „Wymagania Windows Vista” – sprawi, że wśród wyników wyszukiwania znajdą się bardziej specjalistyczne strony (np. witryna producenta).

 Konstruowanie zapytań sprawia nierzadko spory problem początkującym internautom. Załóżmy, że poszukujemy sterowników do drukarki Epson DX5050. W tej sytuacji trzeba wpisać w formularzu wyszukiwania te dwa „składniki”: „Epson DX5050” oraz „sterowniki”. Z pewnością otrzymamy listę stron, na których możemy znaleźć odpowiednie oprogramowanie. Jednak czy otrzymamy pożądane wyniki po wpisaniu wyrażenia „Epson DX5050” lub „DX5050”?. Zostaniemy zaprowadzeni do sklepów internetowych, w których istnieje możliwość zakupienia tego urządzenia. A przecież potrzebujemy tylko sterowników...

Podczas konstruowania zapytań należy pamiętać o tym, że:

  1. Google nie zwraca uwagi na wielkość liter.
  2. Trzeba dokładnie sprecyzować, co chcemy wyszukiwać, stosując dopiski w rodzaju: „sterowniki”, „download”, „pomoc techniczna”, „sklep” itp.)
Strona: 1 2 3 4 5 6 Następna
Zgłoś błąd