News

Pendrive. Kompendium

Ranking pendrive'ów. Które pamięci flash są najwydajniejsze, a które o ekskluzywnym designie?

Urządzenia wykorzystujące jako nośnik danych pamięci Flash, są obecnie najpopularniejszym narzędziem wykorzystywanym do magazynowania i przenoszenia informacji. Swój sukces zawdzięczają zarówno łatwości w użyciu, jak i możliwości wielokrotnego powtarzania cyklu zapisu i odczytu. Producenci przenośnych pamieci Flash USB, tworząc kolejne modele, udoskonalają nie tylko możliwości swoich produktów, ale także jakość ich wykonania oraz prezencję. Dowiedzmy się zatem czegoś więcej na temat przedmiotów używanych przez nas codziennie oraz zapoznajmy się z przekrojem oferty wiodących producentów.

Pamięć Flash

Pamięć Flash jest pamięcią stałą, co oznacza, że po odłączeniu zasilania nie traci ona swojej zawartości. Pamięć ta ma jednak ograniczoną żywotność, która wiąże się z określoną liczbą cykli kasowania, od 10000 do 100000 cykli, a przekroczenie tej liczby oznacza jej uszkodzenie.

Urządzenia magazynujące dane oparte na pamięciach Flash, takie jak pendrive, są pojemniejsze, szybsze i wygodniejsze, przez co już dawno wyprały nośniki magnetyczne. Pamięć Flash jest niezbędnym, ale nie jedynym elementem pendrive’a, który zawiera inne komponenty elektroniczne konieczne do jego funkcjonowania.

Producenci i ich oferta

Na rynku istnieje wiele znanych producentów pendrive’ów. Regułą jest, że przenośne pamięci Flash USB nie są ich główną gałęzią produkcji, a jedynie dodatkiem do oferty modułów pamięci operacyjnej, dysków twardych czy wszelkich kart pamięci.

Do najpopularniejszych marek należą: A-DATA, GOODDRIVE, Kingston, OCZ, Patriot, SanDisk i Transcend. To właśnie z oferty tych producentów wybraliśmy najciekawsze modele, które sklasyfikowaliśmy w pięciu kategoriach: Klasyczny pendrive, Ekskluzywny design, Najszybszy pendrive, Sportowy charakter i Nietypowy pendrive.

Komentarze (47)

Poniżej wyświetlone są komentarze opublikowane najwcześniej (1-10 - zobacz więcej. Wyświetl 10 najnowszych komentarzy. Autorem ostatniej wypowiedzi jest: 192.168.l.l.

mis456

 • Użytkownicy
 • 14 postów

Napisano 13 sie 2010, 09:02

Poddział wydajne jest bez sensu. Żaden z podanych penków na USB nie jest wydajny!! Należą raczej do środkowo dolnej części wydajności! Zróbcie testy a potem napiszcie taki temat.

borys

 • Zbanowani
 • 4 postów

Napisano 13 sie 2010, 12:49

Szanowny Panie,

przetestowano 33 modele 8 producentów przenośnych pamięci Flash USB. Średnia prędkość zapisu wszystkich sprawdzonych modeli wynosi 12,42 MB/s, natomiast najwolniejszy pendrive z wymienionych w kategorii Wydajny prezentuje prędkość zapisu na poziomie 20,3 MB/s. Proszę mi powiedzieć co to znaczy 'środkowo dolna część wydajności'?

Z poważaniem,

Rafał Biernacki
autor 'takiego tematu'

mis456

 • Użytkownicy
 • 14 postów

Napisano 13 sie 2010, 14:32

Szanowny panie borys

osobiście miałem na testach Kingston G2 oraz Goodrive Edge. Żaden z nich w realnych testach (czas zapisu plików iso oraz paczki plików) nawet nie zbliżył się do wartości 20Mb/s. Z tego co widziałem, do testów został użyty tylko program atto. Jest to o wiele za mało aby stwierdzić rzeczywistą wydajność pamięci flash. Z testu: http://realitynet.pl...p?content.393.1
wynika że są to pendrive'y właśnie na średnim poziomie a nawet w niektórych testach niskim poziomie, pod żadnym pozorem nie są najszybsze.

Pozdrawiam!

borys

 • Zbanowani
 • 4 postów

Napisano 13 sie 2010, 15:08

Przytoczony przez Pana test dotyczy GOODDRIVE EDGE 16 GB, natomiast nasz zespół testował wersję 8 GB. Oczywiście pojemność pamięci nie ma znaczącego wpływu na maksymalny tranfer. Chcę przez to podkreślić, że są to dwa RÓŻNE EGZEMPLARZE, a więc możliwe jest uzyskanie dwóch różnych wyników, co ukazują screeny testu wykonanego przez program ATTO Disk Benchmark. Swoje wnioski opieraliśmy na wynikach uzyskanych przez egzemplarz, który otrzymaliśmy od producenta i na niczym innym. Lepiej ode mnie wie Pan, że każdy egzemplarz danego modelu ma prawo różnić się nieco od średniej, dlatego nie rozumiem Pana zdziwienia.

Przypadek Kingston DT G2 nie był w tej kwestii wyjątkowy, bowiem i w tym przypadku podstawą oceny modelu były wyniki uzyskane przez konkretny egzemplarz. Dodatkowo dość zaskakującą prędkość zapisu opatrzyliśmy odpowiednim komentarzem, aby uniknąć niemiłego zaskoczenia użytkowników, kiedy okazałoby się, że ich prywatne egzemplarze nie odpowiadają prezentowanym informacjom.

Rozumiem Pana zarzut dotyczący wąskiego zakresu testów wydajności, niemniej chcę zauważyć, że testy zdecydowanej większości recenzjonowanych modeli dotyczyły również transferu pliku avi. Ponadto wyniki były każdorazowo sprawdzane, co może świadczyć o pewnej rzetelności.

Z zawodowej ciekawości chciałbym, o ile to możliwe, zapoznać się również z Pana osobistymi testami. Interesowałyby  mnie przynajmniej modele EDGE oraz G2.

Pozdrawiam.

mis456

 • Użytkownicy
 • 14 postów

Napisano 13 sie 2010, 19:26

W sumie zapomniałem dopisać że tamten test był mojego autorstwa, dlatego lekko się zdziwiłem. Rzeczywiście, można to podepnąć pod różne egzemplarze (samemu mam kupionego patriota Xporter XT 16GB, który ma wyniki znacznie niższe od tych które uzyskałem na testach). Zapomniałem o testach avi więc zwracam honor. Rzeczywiście, mogła to być wina egzemplarza i pewnie tak było. Z ciekawości trzeba by wykombinować od producenta z 10 różnych egzemplarzy tego samego produktu i je porównać. Mogły by być ciekawe wnioski.

Pozdrawiam!

borys

 • Zbanowani
 • 4 postów

Napisano 13 sie 2010, 22:38

Cenię uwagę dotyczącą zakresu testów i w przyszłych recenzjach wykonam więcej badań transferu. Jeśli chodzi o masową analizę jednego modelu na wielu egzemplarzach, to wątpię że udałoby się namówić jakiegoś producenta na ten krok. Jedynym wyjściem byłoby zrobienie czegoś takiego na prywatnych sztukach.

mis456

 • Użytkownicy
 • 14 postów

Napisano 14 sie 2010, 08:27

Wiem, wiem żaden producent nie zaryzykuje na taki test :)

nina

 • Użytkownicy
 • 1 postów

Napisano 22 mar 2016, 22:31

przydałby się taki test dla producentów pendrivów reklamowych. ja tam chętnie swoje udostępnię. Wiem, że konkurencja sprzedaje tandetę, no bo przy gadżetach reklamowych kto niby patrzy na wydajność? no ale jednak patrzy. Nikt bubla nie będzie używał.

Gość

 • Goście

Napisano 2 wrz 2016, 01:06

192.168.1.1 192.168.1.1 192.168.1.1 192.168.1.1

monica

 • Goście

Napisano 2 lis 2016, 16:30

Great website. A lot of useful information here. I’m sending it to several pals ans also sharing in delicious. psoriasis
And obviously, thanks in your sweat!
Jeśli zalogujesz się Twoje komentarze zostaną powiązane z Twoim kontem na forum. Nie będziesz musiał(a) podawać także kodu zabezpieczającego. Jeżeli nie masz jeszcze konta, możesz zarejestrować się.
Zgłoś błąd