News

ASUS Xonar DX

Świetna karta dźwiękowa za niewygórowaną cenę

Karta dźwiękowa to ostatnimi czasy raczej pomijany przy zakupie element komputera. Wszystko za sprawą coraz lepszych, zintegrowanych z płytą główną kodeków dźwiękowych. Nadal jednak nie są to układy, które mogą zagrozić dedykowanej "dźwiękówce". Często są obdarte z różnych funkcji, a jakość dźwięku daleka jest od ideału. W dzisiejszej szybkiej recenzji przyjrzymy się produktowi ASUSA – karcie dźwiękowej Xonar DX. Zobaczmy, na co stać produkt za około 200 zł.

Opakowanie i wygląd karty

Karta przybyła do redakcji zapakowana w biało-niebiesko-szare kartonowe pudełko. Na jego froncie umieszczono zdjęcie Xonara DX oraz szereg informacji o obsługiwanych przez niego technologiach i specyfikacji.

ASUS Xonar DX

W środku, w kartonowej wkładce z podwójnym dnem znajdują się, oprócz bohatera naszej dzisiejszej recenzji, także:

  • instrukcja obsługi,
  • płyta ze sterownikami i oprogramowaniem,
  • zaślepka panelu tylnego o niskim profilu,
  • przejściówka z wtyczką typu TOSLink dla kabla światłowodowego.

ASUS Xonar DX

Karta ASUSA pod względem gabarytów nie powinna stwarzać problemów nawet w komputerach typu MediaCenter. Konstrukcja jest dość smukła. Przy górnej krawędzi karty umieszczone zostało złącze dla wyjść panelu przedniego obudowy. Xonar DX zamontujemy na płycie głównej w każde ze złączy PCI-E (standardowo jest to jednak PCI-E x1).

ASUS Xonar DX

ASUS Xonar DX

Na śledziu "dźwiękówki" producent umieścił pięć złączy audio. Pierwsze od lewej to współdzielone gniazdo mikrofonu oraz wejścia liniowego i cyfrowego. Dalej mamy cztery wyjścia umożliwiające nam podłączenie do maksymalnie ośmiu głośników. Przy każdym z nich została wygrawerowana informacja, do czego w głównej mierze przeznaczone jest złącze. Dzięki temu przy podpinaniu naszego zestawu głośników nie powinniśmy mieć problemów z konfiguracją.

ASUS Xonar DX

Sercem karty jest kontroler ASUS AV100 pozwalający na odtwarzanie oraz nagrywanie dźwięku z 24-bitową głębią przy częstotliwości próbkowania wynoszącej 192 kHz. Wspierają go trzy konwertery audio firmy Cirrus-Logic. Pierwszy to cyfrowo-analogowy CS4398 odpowiadający za panel przedni. Drugi (CS4362A) – także D-A – zarządza dźwiękiem dla sześciu kanałów z wyjść na śledziu. Ostatnim konwerterem jest analogowo-cyfrowy Cirrus-Logic CS5361.

ASUS Xonar DX

ASUS Xonar DX

W Xonar DX niestety nie wymienimy w prosty sposób opamp-ów, tak jak chociażby w jego starszym bracie Xonarze STX. Nie powinno to jednak stanowić dla zwykłego użytkownika zbyt wielkiego problemu, ponieważ układy Texas Instruments oraz JRC radzą sobie bardzo dobrze.

ASUS Xonar DX

ASUS Xonar DX

Zgłoś błąd