Ujawniono wstępną specyfikację układu Kepler GK110
Układ graficzny GK110, który będzie kolejnym członkiem rodziny Kepler, zagości najprawdopodobniej na kartach graficznych z serii GEFORCE GTX 700.
Końcowa wydajność kart graficznych z rdzeniem GK104, który instalowany będzie na kartach GEFORCE GTX 680, w stosunku do konkurencyjnego Radeona HD 7970 pozytywnie zaskoczyła firmę nVIDIA, która tym samym ma więcej czasu na opracowanie mocniejszych układów graficznych. Tym samym prawdopodobne jest, że układ GK110 zagości na kartach graficznych z serii GTX 700, pomijając serię GTX 600.
Serwis 3DCenter.org dotarł do informacji mówiących, że układ GK110 (28 nm) będzie zajmował powierzchnię około 550 mm², czyli o około 87 proc. więcej niż powierzchnia GK104. Ponadto składać się on ma z około 6 miliardów tranzystorów, posiadając około 2000 do 2500 rdzeni CUDA oraz zmodyfikowaną strukturę cieniowania klastrów. Karty wyposażone w ten układ mogą otrzymać nawet 512-bitową szynę danych do pamięci. Maksymalny pobór prądu przez taką kartę wynosić ma od 250 W do 300 W. Wydajność geometryczna dla obliczeń o pojedynczej precyzji wynosić ma 4+ TeraFlopa, zaś dla obliczeń o podwójnej precyzji ma to być wartość wynosząca około 2+ TeraFlopa. Oczywiście nVIDIA może jeszcze zmienić omawianą specyfikację, zmieniając choćby liczbę rdzeni CUDA, niemniej nie da się ukryć, że zarówno wydajność, jak i rozmiar samego rdzenia GK110 należeć będą do światowej czołówki w tym segmencie.
Uruchomienia produkcji ww. układu GK110 możemy spodziewać się nie wcześniej niż przed sierpniem 2012.



