Polska ma najszybszy mobilny internet na świecie
Ostatnie badania firmy Akamai wskazują, że to właśnie w Polsce średnia prędkość bezprzewodowych łącz internetowych jest najwyższa. Tym samym przebijamy takie kraje, jak Japonia, Wielka Brytania i USA.
W badaniu State of the Internet przeprowadzonym przez firmę Akamai wzięło udział 105 operatorów komórkowych z całego świata. U 45 z nich zanotowano średnią prędkość powyżej 1 Mbps. Co ciekawe, w tej grupie znalazły się trzy sieci polskie. Jedna z nich, oznaczona jako PL-4, okazała się oferować najwyższą w całym badaniu średnią szybkość łącza - 6151 kbps, czyli powyżej 5 Mbps. Co prawda w niektórych krajach osiągano wyższe wyniki maksymalne, ale to właśnie średni współczynnik jest najbardziej miarodajnym i ważnym z punktu widzenia użytkowników.
Gorzej nasz kraj wypada jeśli chodzi o internet stacjonarny, którego prędkość również zbadała Akamai. Tutaj liderem okazały się kraje azjatyckie, z Koreą Południową na czele (średnia prędkość 14,4 Mbps). Najlepiej w Europie wypadła Holandia z wynikiem 7,5 Mbps. Polska w tej kategorii uzyskała wynik 3,6 Mbps i znalazła się na tym samym miejscu, co Francja.
Akamai przygotowuje raporty na temat prędkości internetu już po raz czwarty. W ostatnim czasie firma nawiązała współpracę z Ericssonem, przez co może korzystać z większej liczby danych podczas generowania raportów. Łącznie Akamai monitoruje 15-30 proc. ruchu internetowego na świecie.
Pełna treść raportu jest dostępna na stronie firmy badawczej Akamai.




