News

Jakie usterki komputerowe najczęściej zgłaszają Polacy?

Firma PCDOC przygotowała raport, w którym zestawiono najczęściej zgłaszane przez Polaków usterki komputerowe - zarówno te związane z oprogramowaniem, jak i sprzętem.

Najczęściej zgłaszane usterki dotyczą oprogramowania. Z raportu wynika, że najczęściej Polacy skarżą się na wolną pracę swoich pecetów (24 proc. wszystkich zgłoszeń). Drugie miejsce zajmuje zawirusowanie systemu (17 proc.), a trzecie brak możliwości uruchomienia lub jego niepoprawne funkcjonowanie (14 proc.). W efekcie pracownicy PCDOC najczęściej przyśpieszają Windows (25 proc.), usuwają szkodliwy kod za pomocą Virus Killera (również 25 proc.), a także wykonują reinstalację lub naprawę systemu (21 proc.).

Usterki software

Wśród najbardziej awaryjnych podzespołów szczególną pozycję zajmują zasilacze (zarówno te instalowane w desktopach, jak i dołączane do laptopów). Związane z nimi usterki stanowią 23 proc. wszystkich zgłoszeń związanych ze sprzętem. Jak czytamy w raporcie: "W przypadku laptopów są to zazwyczaj mechaniczne uszkodzenia wtyków i kabla lub kompletne spalenie elektroniki, a w przypadku jednostek stacjonarnych - uszkodzenia kondensatorów oraz innych elementów elektronicznych spowodowane wahaniami napięcia w sieci lub zalegającym kurzem".

Usterki hardware

Na drugim miejscu znalazły się awarie dysków twardych (18 proc.), a na trzecim przegrzewanie się podzespołów (17 proc.), które najczęściej powoduje silne zabrudzenie lub uszkodzenie wentylatorów.

- Większość problemów z komputerem jest możliwa do uniknięcia poprzez właściwe zabezpieczenie oprogramowania i konserwację sprzętu. Bałagan w systemie operacyjnym oraz przegrzewające się procesory i inne elementy hardware są najczęstszym powodem spowolnienia systemu. Lekceważone jest również zabezpieczenie Windows odpowiednim programem antywirusowym, co w przypadku infekcji złośliwym oprogramowaniem dodatkowo spowalnia system i może być powodem poważnych uszkodzeń oraz utraty danych – komentuje Szymon Retecki, CEO PCDOC.

Raport PCDOC został przygotowany na podstawie placówek umieszczonych w blisko 50 miejscowościach. Na podstawie zebranych danych dało się też wyliczyć, że najczęściej usterki zgłaszają kobiety w wieku 20-30 lat i mężczyźni w wieku 30-50 lat.

A Wy zgłaszaliście ostatnio jakieś usterki komputera? Czego dotyczyły?

Zgłoś błąd