News

ASUS prezentuje nową płytę główną ATX SABERTOOTH 990FX R2.0

Seria płyt głównych SABERTOOTH została rozszerzona o nową konstrukcję dedykowaną procesorom AMD FX. Płyta zgodna jest z najnowszym systemem operacyjnym Windows 8, co potwierdza certyfikat przyznany przez firmę Microsoft.

ASUS wprowadził do swojej oferty nową płytę główną ATX o nazwie SABERTOOTH 990FX R2.0. Konstrukcja oparta jest na tandemie chipsetów AMD 990FX i SB950, a gniazdem procesora jest oczywiście socket AM3+. SABERTOOTH 990FX R2.0 współpracuje ze wszystkimi procesorami zgodnymi z wcześniej wspomnianą podstawką, szczególnie zaś z najnowszymi proceosorami AMD FX o nazwie kodowej Bulldozer.

ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0

Urządzenie wyposażone zostało w cztery gniazda DIMM DDR3 pamięci mogące obsłużyć maksymalnie 32 GB pamięci RAM, cztery złącza PCI-Express 2.0 x16, jedno PCI-Express 2.0 x1 i jedno standardowe gniazdo PCI. Płyta posiada szereg wyjść i portów, w tym osiem SATA 6.0 Gbps, dwa eSATA, sześć USB 3.0, dwanaście USB 2.0 i Gigabit Ethernet. SABERTOOTH 990FX R2.0 wspiera wszystkie najważniejsze autorskie technologie ASUSA: przyjazny dla niedoświadczonego użytkownika BIOS UEFI, technologię TUF Thermal Radar umożliwiającą monitoring temperatur czy specjalnie zaprojetkowaną sekcję zasilania mogącą poradzić sobie z nawet najbardziej podkręconym procesorem AMD FX.

ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0

SABERTOOTH 990FX R2.0 jest już dostępny na rynku w cenie ok. 200 dolarów (w Polsce zapewne w granicach 1000 zł). Producent zapewnia aż 5-letni okres gwarancyjny dla swojej nowej płyty głównej.

Komentarze (4)

Poniżej wyświetlone są komentarze opublikowane najwcześniej (1-4). Wyświetl 10 najnowszych komentarzy. Autorem ostatniej wypowiedzi jest: luk1999.

NuCore

  • Redakcja
  • 1589 postów

Napisano 18 sie 2012, 14:45

Płyta która przy odrobinie (nie takiej małej zresztą) szczęścia przeżyje same FX'y, których wydajność pozostawia sporo do życzenia i za wspomniane 5 lat na zbyt wiele się nie zda;) Poza tym dla użytkownika w modelu R2.0 ( w stosunku do R1.0) większych zmian w zasadzie brak, no ale logo Win 8 ready jest i to jest powód do dumy;)

marcinmm

  • Goście

Napisano 10 wrz 2012, 22:05

Posiadam ww. płytę i szczerze się zawiodłem na AMD. Wcześniej miałem Asusa Striker II Extreme @ Q6600, który został wymieniony na ten model@FX-8150 i przepaść po prostu. Nigdy bym strikera nie wymienił gdyby nie odmówił posłuszeństwa.

Wady sabertootha po kilku dniach użytkowania:

-nie da się zbudować macierzy RAID wg. własnych upodobań: albo włączamy RAID na dyskach 1-4, 5-6 albo wyłączamy - dla mnie bezsens bo może np. chciałem na S1 mieć SSD, a na S2-4 RAID-5 z HDD - niestety przerasta to tą płytę,

-nie da się włączyć RAID na dyskach 5-6 nie włączając jej też na dyskach 1-4,

-jeżeli włączymy RAID na dyskach 1-4 to dyski 5-6 mogą pracować w trybie RAID albo IDE, nie ma opcji, że ruszą na AHCI - mój plan na SSD + RAID-5 legł w gruzach - dramat po prostu (na Strikerze mogłem włączyć te dyski które konkretnie chciałem mieć w RAID),

-nie da się płynnie ustawiać prędkości pamięci DDR3 - tylko opcja linked - czyli prędkość pamięci ściśle uzależniona od prędkości magistrali i tak np. moje Patriot Viper Xtreme które powinny chodzić spokojnie na 2000 MHz chodzą tylko na 1866:/ Na większej prędkości już się nie podniosą ponieważ albo jest 1866 albo 2333 (dlaczego? ktoś mi to wyjaśni? - na Strikerze mogłęm ustawić im prędkość 2076 jeżeli tylko miałem na to ochotę),

-podczas bootowania płyta niemiłosiernie mruga ekranem - ustawiłem sobie logo, które teoretycznie powinno być widoczne podczas włączania komputera - ale co mi po logu, które widać na 2s, 5 sek przerwy, znowu na 2s, znowu kilka sekund przerwy i jeszcze raz wskakuje na 2-3s, znowu czarno i dopiero ładuje się system - zapytam znowu - dlaczego i po co?

-pomimo ustawienia w biosie na quick boot i wszystkich czasów oczekiwania na 0s, wyłączeniu loga oraz niepotrzebnych bajerów przy starcie płyta niemiłosiernie długo coś robi zanim zacznie ładować system - trwa to jakieś 10-20 sekund zanim zacznie cokolwiek wczytywać z dysków (ekran dalej mruga, pomimo wyłączenia loga) - ponownie zapytam dlaczego i po co?

W porównaniu do leciwej już płyty Asus Striker II Extreme płyta Sabertooth 990FX R2.0 prezentuje się naprawdę blado. Może to wina chipsetu, może mam takie odczucie po przesiadce z Intela i Nvidii na AMD? Nie wiem, ale coś tutaj jest nie tak. Nowsza technologia, a wrażenia z użytkowania dużo, dużo gorsze. Jednak nie warto oszczędzać (później można dostać ciężkiej nerwicy i palpitacji serca). Generalnie nie polecam. Mogłem kupić i7 i teraz na pewno bym tak zrobił.

Opis płyty w jednym słowie: TRAGEDIA.

Mam chociaż nadzieję, że będzie tak trwała jak teoretycznie ma być.

jesruskomp

  • Goście

Napisano 17 paź 2012, 20:01

mam płyte 4 dzien i padła karta dzwiekowa porazka tak samo ze bios startuje 20s myslałem ze jak kupre shabertooh 990 r 2.0 to bede miał pewny sprzet a tu porazka na całego

luk1999

  • Redakcja
  • 637 postów

Napisano 18 paź 2012, 07:23

W sumie to stary temat, ale...
Brak możliwości uruchomienia RAID na wszystkich 6 złączach wynika z "ograniczeń" SB750/850/950. Możliwe, że dopiero A85 to umożliwia (choć nie mam pewności).
Jeśli chodzi o RAM, to tryb linked to rozwiązanie, które występuje tylko i wyłącznie na płytach LGA775 z NForce (i to nie wszystkich!).
Co do oszczędzania: nie wiem, czy zakup FX i do tego prawie high-endowej płyty to oszczędzanie. :D
Jeśli zalogujesz się Twoje komentarze zostaną powiązane z Twoim kontem na forum. Nie będziesz musiał(a) podawać także kodu zabezpieczającego. Jeżeli nie masz jeszcze konta, możesz zarejestrować się.
Zgłoś błąd