News

Poznań: odpis aktu urodzenia bez wychodzenia z domu

Internauci urodzeni w Poznaniu będą mogli od poniedziałku przez Internet zamówić i zapłacić za odpis aktu urodzenia. Przesyłką kurierską trafi on bezpośrednio do drzwi zainteresowanego. Niezameldowani, rdzenni Poznanianie powinni odebrać swój dokument osobiście.

„Nowatorski charakter tej usługi polega na możliwości uiszczenia opłaty skarbowej w formie elektronicznej, przez Internet – kartą płatniczą lub przelewem" – powiedział dla PAP Wojciech Pelc z Urządu Miasta Poznań.

Odpis skrócony kosztuje 15 złotych, a pełny – 25 złotych. Złożenie podania wiąże się z uiszczeniem opłaty manipulacyjnej w wysokości 5 zł. Usługa ta jest dostępna na stronach Miejskiego Informatora Multimedialnego (www.city.poznan.pl), oraz na witrynie BIP.

Urząd Miasta Poznań działa w programie e-Poznań, który polega na budowaniu i informatyzacji administracji publicznej w mieście. Program rozwija się, posiada już wiele cieszących się dużą popularnością usług, np. pierwszą w Polsce wyszukiwarkę grobów na cmentarzach czy też giełdę, na której możemy kupić i/lub sprzedać używane podręczniki. Innymi – zdaniem wielu – bardzo przydatnymi usługami są także możliwość założenia przez Internet firmy lub zgłoszenie jej likwidacji.

Poznański UM rozbudowuje również sieć Publicznych Punktów Dostępu do Internetu. Jest to kilka miejsc rozmieszczonych po całym mieście, w którym Poznanianie mogą nieodpłatnie skorzystać z Internetu.

Zgłoś błąd