Architektura Nehalem - Intel przekracza 4 GHz?
Źródło: własne
Niedawno pisaliśmy o pierwszych próbkach procesora o kodowej nazwie Penryn, który jako pierwszy został wyprodukowany w technologii 45 nm. Choć do wejścia układu na rynek jeszcze długa droga, to już teraz pojawiają się pierwsze informacje dotyczące następnej architektury wykorzystanej w procesorach 45 nm – Nehalem.
Bloomfield będzie pierwszym procesorem wykorzystującym architekturę Nehalem wykonanym w technologii 45 nm. Jako następca czterordzeniowego układu Yorkfield, będzie pracował z częstotliwością taktowania rdzenia na poziomie przekraczającym 4 GHz. Będzie to pierwszy procesor w historii Intela, który przekroczy tę barierę.
W porównaniu do procesora Yorkfield (2x6 MB L2), Bloomfield zostanie wyposażony w 8 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu. Układy te będą współpracowały z pamięciami DDR3 i będą przeznaczone na nową podstawkę socket B. Na rynku nie zobaczymy ich zapewne wcześniej niż w 2008 roku.


