News

10 faktów na temat polskiego rynku IT

Rynek IT w Polsce rozwija się bardzo energicznie, na co składa się wiele trendów i czynników. Wiele firm decyduje się na działalność właśnie tutaj, dzięki czemu łączna wartość przychodów liczona jest w miliardach złotych.

Specjaliści z Wincor Nixdorf – międzynarodowej firmy informatycznej dostarczającej roz"wiązania technologiczne oraz usługi m.in. dla sieci handlowych i sektora bankowego – przygotowali zestawienie 10 najważniejszych faktów na temat polskiego rynku IT:

1. Wartość polskiego rynku informatycznego wciąż rośnie

Sprzęt komputerowy, oprogramowanie oraz usługi informatyczne stanowią trzy główne segmenty sektora IT w Polsce. Łączna wartość ich przychodów liczona jest w miliardach złotych. Wzrost rynku IT w naszym kraju jest możliwy dzięki napływowi inwestycji zagranicznych, dostępności pomocy publicznej oraz nowych kierunków rozwoju sektora. Spory wpływ na zwiększenie wartości sektora IT w Polsce mają wydatki na administrację i sektor publiczny, a nawet stale powiększający się eksport.

2. Kondycja branży IT jest uzależniona od sytuacji gospodarczej kraju

W ostatnich latach można było dostrzec różne trendy – wzrost sprzedaży oprogramowania i usług, a także spadek sektora sprzętu komputerowego, które w dużej mierze wynikają z sytuacji gospodarczej kraju. Gdy sytuacja jest zła, jednocześnie notuje się spadek wartości inwestowanych przez przedsiębiorców środków, a to najczęściej odbija się na sektorze sprzętu IT.  Sektor sprzedaży oprogramowania i usług informatycznych wykazuje się dużo większą odpornością na wahania koniunkturalne w Polsce. Warto wspomnieć, że w 2010 roku eksport sprzętu komputerowego wzrósł o 90% w porównaniu do dwóch poprzednich lat, a nasz kraj odnotował nadwyżkę w handlu sprzętem komputerowym sięgającą 330 milionów euro (w poprzednich latach deficyt wynosił około 1 miliarda euro).

3. Małe przedsiębiorstwa stanowią większość firm IT w Polsce

Największe działające w Polsce firmy IT, to m.in. te świadczące usługi informatyczne, producenci sprzętu, dystrybutorzy oraz dostawcy oprogramowania. Większość z nich jest częścią międzynarodowych przedsiębiorstw. Co ciekawe, małe przedsiębiorstwa w branży IT stanowią aż 90%.

4. Administracja publiczna – sektor, o który walczą firmy IT

Administracja publiczna jest aktualnie najatrakcyjniejszym nabywcą usług i towarów z sektora IT. Wynika to tego, że instytucje centralne i samorządowe często otrzymują unijne środki, które mogą przeznaczyć na innowacyjne rozwiązania. Jednocześnie jest to najtrudniejszy nabywca. W administracji publicznej bardzo często proces od decyzji do realizacji trwa bardzo długo, co często eliminuje mniejsze przedsiębiorstwa nieposiadające ugruntowanej pozycji na rynku.

5. Polska –klimat przyjazny inwestorom i przedsiębiorcom branży IT

Przedsiębiorcy, którzy realizują nowe projekty mogą liczyć na różne wsparcie, m.in. w ramach pomocy regionalnej. Dzięki temu otrzymują pomoc w postaci bezzwrotnych grantów czy zwolnień podatkowych. Dzięki unijnemu oraz rodzimemu wsparciu dla innowacji, Polska tworzy odpowiednie miejsce i warunki, by zainteresować zagranicznych inwestorów, co przekłada się na wzrost zatrudnienia w IT.

6. Jeden rodzaj usług nie wchodzi w grę

W innowacyjnym segmencie IT nie ma miejsca na stagnację i banalne rozwiązania, a większość firm w Polsce nie zamyka się wyłącznie na jeden rodzaj oferowanych usług. Przedsiębiorstwa skrupulatnie starają się łączyć segmenty, aby dostosować się do oczekiwań klientów w jak największym stopniu.

7. Outsourcing stał się produktem

Outsourcing  jest ciekawym trendem utrzymującym się w sektorze IT. Krótko mówiąc, to nic innego jak nawiązanie współpracy z zewnętrznym podmiotem, któremu przekazane zostają konkretne cele do zrealizowania. Korzystanie z takiego rozwiązania pomaga zoptymalizować wydatki przedsiębiorstw na informatykę. Przykładem są firmy, które przez wzgląd na wydatki szukają oprogramowania SaaS (Software as a Service), dzięki czemu korzystają z aktualizacji oprogramowania i nie muszą co jakiś czas kupować jego najnowszych wersji.

8. Gdzie szukać dobrego inżyniera? W Polsce!

Poziom wykształcenia i kwalifikacje pracowników w sektorze IT w naszym kraju są naprawdę wysokie. Trzeba pamiętać, że to właśnie takie osoby są niewątpliwym atutem i czynnikiem przyciągającym do Polski międzynarodowe firmy. Obecny poziom zatrudnienia w branży IT w Polsce wynosi ponad 100 tysięcy pracowników i ciągle rośnie.

9. Konkurencja łączy siły

Kolejnym ciekawy trend, o którym warto wspomnieć to nawiązywanie inicjatyw klastrowych. W ramach klastrów przedsiębiorstwa - często konkurencyjne – nawiązują współpracę, która może obejmować m.in. oferty, działania lobbingowe czy realizację wspólnych zamówień.

10. Aplikacje mobilne i Cloud Computing są aktualnym trendem w sektorze IT

Zarówno w Polsce jak i na świecie aplikacje mobilne i Cloud Computing są w fazie silnego rozwoju. Dzięki aplikacjom nasz telefon może pełnić dużo więcej funkcji niż tylko narzędzie do wykonywania połączeń. Cloud Computing pozwala natomiast bezpiecznie przechowywać dane na zewnętrznym serwerze, czyli w chmurze. Umożliwia to szybki dostęp do naszych plików z każdego urządzenia.

Zgłoś błąd