News

Porównanie: Sempron 2400+ i Athlon 64 3000+

Podejrzewam, że wiele osób przed przeczytaniem tego artykułu zadawało sobie pytanie: jaki jest sens porównywania dwóch procesorów, które tak bardzo różnią się od siebie ceną? Testowany Sempron (220 zł) jest przecież prawie trzy razy tańszy od Athlona 64 (540 zł). Jednak ja byłem cały czas niepewny, czy droższy procesor oferuje zadowalająco wyższą wydajność, aby jego zakup był opłacalny. Mam nadzieję, drogi czytelniku, że rozwieję wszelkie Twoje wątpliwości.

AMD Sempron 2400+

  • Producent: AMD
  • Model: Sempron 2400+
  • Jądro: Thoroughbred
  • Taktowanie: 1666 MHz
  • Magistrala: 333 MHz
  • Pamięć L2: 256 KB

Zacznę od opisu tańszego układu – Semprona. Model oznaczony jako 2400+ pracuje z rzeczywistą częstotliwością 1666 MHz. Procesor przeznaczony jest do instalacji w gnieździe Socket A – to zaleta, a zarazem wada tego CPU. Na rynku dostepnych jest bardzo dużo sprawdzonych, wydajnych i tanich płyt głównych z gniazdem Socket A. Niestety, podstawka z 462-pinami jest po prostu stara; AMD nie zamierza już wprowadzać do sprzedaży żadnych nowych procesorów, które korzystałyby z niej. Sempron 2400+ oparty jest na rdzeniu Thoroughbred! Jest to więc dokładnie ten sam procesor, co Athlon XP – zwiększona została jedynie szyna FSB – z 133 do 166 MHz. Struktura procesora obejmuje ok. 38 mln tranzystorów, a pamięć podręczna drugiego poziomu (L2) ma pojemność 256 KB. Przypomnę, że z prędkością 1666 MHz pracował Athlon XP o oznaczeniu 2000+. Czy zwiększenie magistrali pozwoliło Sempronowi na osiągnięcie aż tak dużego wzrostu wydajności, że firma AMD postanowiła nadać mu wyższe oznaczenia?

Należy zgodzić się ze stwierdzeniem, że Sempron to „odgrzewany kotlet” – nie różni się przecież budową od procesorów AMD sprzed kilku lat. Wielu ludzi uważa także, że ten układ znajdzie zastosowanie tylko w komputerze biurowym, w którym liczy się przede wszystkim niska cena. Nic bardziej mylnego! Ów „odgrzewany kotlet” dysponuje sporym potencjałem OC. Po przetaktowaniu możemy uzyskać procesor pracujący z częstotliwością wyższą od kilkukrotnie droższych modeli. Nie trzeba dysponować nadzwyczajnymi umiejętnościami, aby prędkość Semprona 2400+ zwiększyć do 2100 Mhz (10x210 MHz) – wystarczą zwykłe pamięci PC3200 (400 Mhz), markowa płyta główna oparta na chipsecie nForce2 (jak np. wykorzystany do testów ASUS A7N8X). Niepotrzebne są wyrafinowane systemy chłodzenia, czy kosztujące 400 zł zasilacze. W dodatku przetaktowywanie obchodzi się bez podnoszenia napięcia, dzięki czemu procesor wydziela niewielkie ilości ciepła. Testowany chip chłodzony jest BOX-owym wentylatorem i zasilany prądem z 300-watowego zasilacza ASUS-a. Z obiegowych opinii wynika, że zdecydowana większość Sempronów podkręca się wyśmienicie. Poza testem udało mi się zwiększyć taktowanie procesora do 2300 MHz – nie obeszło się jednak bez podniesienia napięcia. Na dłuższą metę przydałoby się także zainstalować lepsze chłodzenie i kupić wydajniejszy zasilacz. Wszystkie testy przeprowadzone były z procesorem pracującym z częstotliwością 2100 MHz.

Strona: 1 2 3 4 Następna

Komentarze ()

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Co Ty myślisz na temat poruszony w powyższym tekście?

Błąd: Nie masz wymaganych uprawnień do wykonania tej akcji.
Jeśli zalogujesz się Twoje komentarze zostaną powiązane z Twoim kontem na forum. Nie będziesz musiał(a) podawać także kodu zabezpieczającego. Jeżeli nie masz jeszcze konta, możesz zarejestrować się.
Zgłoś błąd