News

Prawie 1,3 miliarda osób na jednym zdjęciu

Idea oznaczania się na zdjęciach jest na Facebooku bardzo popularna i lubiana. Artystka Natalia Rojas poszła nieco dalej i stworzyła dzieło złożone z dodanych przez użytkowników zdjęć profilowych. Prawie 1,3 miliarda zdjęć…

Projekt ma nazwę "The Faces of Facebook" (Twarze Facebooka) i ma być swego rodzaju symbolem - ludzie na Facebooku są w końcu różni, a świat nie jest jednolity. Zdjęcia na stronie dodawane są chronologicznie od lewego górnego narożnika, do prawego dolnego. Ponad miliard zdjęć tworzy niesamowity obraz, który na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykłe szumy, ale każdy z tych pikseli to prawdziwa osoba.

The Faces of Facebook

Jak zapewnia Rojas, zdjęcia oraz dane użytkowników nie zostaną wykorzystane do zarabiania na nich przez odsprzedaż firmom reklamowym. Autorka nie pobiera też żadnych pieniędzy w związku ze swoją działalnością. Jej inspiracją do stworzenia The Faces of Facebook miało być zdjęcie Pale Blue Dot wykonane przez sondę Voyager 1, na którym Ziemia jest niewielką, niebieską plamką we wszechświecie.

Natalia tak pisze o swoim projekcie: "Jesteśmy tutaj wszyscy: duże rodziny, kobiety w burkach, wielu Leo Messich, ludzie popierający związki homoskesualne i projekt R4BIA, psy Chihuahua, indyjscy bogowie, turyści podtrzymujący krzywą wieżę w Pizie, selfie (osoba robiąca sobie sama zdjęcie za pomocą telefonu czy małego aparatu), noworodki, samochody Ferrari, czarno białe porterty, masa zdjęć ślubnych, ale zero rozwodowych, zdjęcia twarzy w serduszkach, najlepsi przyjaciele, postacie z mangi, loga polityczne, głębokie spojrzenia, wiadomości miłosne, oczy, memy, uśmiechy, kochający się dziadkowie i masa innych zdjęć".

Co wy myślicie o tego rodzaju podejściu do sztuki?

Zgłoś błąd