News

Opera 11.60 gotowa. Co nowego?

Opera Software wydała kolejną wersję swojego flagowego produktu. Przeglądarka tym razem została wzbogacona o nowego klienta poczty e-mail i lepszą obsługę standardu HTML 5.

Nowy klient poczty e-mail wbudowany w Operę wyświetla teraz wiadomości w dwóch kolumnach. Po prawej znajdziemy lich listę, a po lewej treść. Moduł został całkowicie przeprojektowany, co zaowocowało odmienionymi ikonkami oraz paskami narzędzi. W tej wersji wiadomości są grupowane w wątki, a użytkownik otrzymuje dodatkowo szereg opcji umożliwiających sortowanie. Może również przypinać każdą z nich, co jest jednoznaczne z np. dodaniem gwiazdki w skrzynce Gmail.

Wydanie oznaczone numerkiem 11.60 otrzymało również nową wersję silnika Opera Presto oznaczoną 2.10.229. Posiada ona algorytm parsowania HTML 5 oraz obsługuje szereg nowych tagów (m.in. preload, buffered, seekable). Poprawki dotknęły też wsparcie dla CSS3, bowiem nowa Opera z powodzeniem obsługuje teraz generowane w ten sposób gradienty kołowe. Programiści zadbali również o wsparcie dla języka EMAScript 5.1 oraz funkcji geolokalizacyjnych wykorzystujących JSON API dostarczane przez Google.

Opera 11.60 nowości

Pełna lista zmian jest dostępna na stronie Opera Software. Program możecie pobrać z naszego działu Download.

 

Zdaniem autora

Opera znów strzela sobie w stopę bezmyślnymi zmianami. Klient e-mail (podobnie jak szereg innych modułów) to jedna z cech, które zniechęcają potencjalnych nowych uzytkowników programu. Czy nie widać tego na przykładzie Chrome? Google dostarczył ludziom przeglądarkę minimalistyczną - bez zbędnych dodatków, bajerów i wodotrysków. Efekt? Program podbija sukcesywnie rynek, biorąc się za bary z liderującym do tej pory Firefoksem. Jeżeli programiści z Opera Software nie zrozumieją potrzeb internautów, ich dziecko będzie dalej niszowym produktem z kilkoma procentami rynku na koncie. A przecież można to rozwiązać na wiele sposobów - chociażby wprowadzając modularną budowę programu, w ramach czego użytkownik - podczas instalacji - wybierałby, które komponenty sa mu potrzebne (lub też instalował je jako wtyczki).

Zgłoś błąd