News

Nvidia Maxwell - lepsza sprawność prądowa i skalowanie układów

Do sieci wypłynęły nowe informacje dotyczące układów Maxwell. Okazuje się, że Nvidia postanowiła postawić na rynek mobilny, czego efektem ma być lepsze skalowanie i sprawność prądowa. Maxwell zawita ponadto w układach Tegra.

Nvidia w nowych układach Maxwell skupiła się na optymalizacjach dotyczących dłuższej pracy swoich kart w urządzeniach mobilnych. Zieloni zmienili taktykę i tym razem chcą zaatakować segment mobilny z pełną siłą, czego preludium była zapowiedź Tegry K1. Już na początku 2015 roku mobilne układy Maxwell będą częścią układów SoC Tegra. Będzie to duży skok wydajnościowy i jeśli się uda, Nvidia może powiększyć swoją przewagę nad resztą stawki w tym segmencie rynku.

Nvidia Maxwell

Nvidia postanowiła podzielić swoją ofertę na trzy poziomy. Pierwszy, to wysokowydajne, zewnętrzne karty graficzne o TDP 200W+. Najniższy dotyczy układów o TDP 2W – 3W, a więc SoC Tegra oraz kart graficznych ultra low voltage (ULV). Środkowy segment dotyczy wszystkich urządzeń znajdujących się pomiędzy. W przypadku pierwszej grupy mówimy oczywiście o kartach oparty o układ GM107, które zadebiutują zarówno w wersjach desktop, jak i mobilnych. Te ostatnie prawdopodobnie raz z mobilnymi procesorami Intel Broadwell w trzecim kwartale 2014.

Nvidia zamierza ponadto licencjonować swoje układy SoC, by dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Takie działanie ma przynieść firmie długofalowy zysk z rynku mobilnego. Jeśli Tegra K1 odniesie sukces, możemy spodziewać się szybkiego przyspieszenia wzrostu wydajności, który powinien w szybkim czasie dobić do poziomu obecnych konsol (bo Tegra 1 ma już bez problemu oferować wyższą wydajność niż układy z PS3 i X360).

Zgłoś błąd