News

Mozilla wbuduje czytnik PDF w Firefoksa

Pojawiły się pierwsze konkretne informacje i zrzuty ekranu mówiące o czytniku plików PDF wbudowanym w przeglądarkę Firefox. Czy będzie on równie funkcjonalny, co moduł wbudowany w konkurencyjną aplikację - Chrome?

Do tej pory wyświetlanie plików PDF bezpośrednio w oknie Firefoksa było możliwe tylko i wyłącznie za pomocą wtyczki instalowanej przez zewnętrzne czytniki PDF. Wiązało się to jednak z pewnym ryzykiem, gdyż programy tego typu (w szczególności Adobe Reader) często były narażone na ataki cyberprzestępców, co automatycznie obniżało bezpieczeństwo samej przeglądarki.

Dlatego też Mozilla zdecydowała się, wzorem Google, który wbudował już to rozwiązanie do Chrome jakiś czas temu, zintegrować czytnik z przeglądarką. Pierwsze zrzuty ekranu wyciekły już do sieci.

Czytnik PDF wbudowany w Firefoksa

Czytnik PDF wbudowany w Firefoksa ma dodawać do interfejsu dodatkowy pasek z narzędziami pomocnymi w przeglądaniu dokumentów oraz kolumnę nawigacyjną przy lewej krawędzi. W przeciwieństwie do rozwiązania zastosowanego przez Google będzie on oparty na całkowicie wolnym kodzie, który będzie mógł przejrzeć każdy.

Zaawansowani użytkownicy mogą już teraz przetestować moduł PDF, pobierając go ze strony GitHub i instalując jako wtyczkę.

Jak sądzicie, która przeglądarka prezentuje się ciekawiej pod tym względem? Lisek, czy Chrome?

Zgłoś błąd