News

Mantle wpłynie na atrakcyjność kart Radeon R9 270X?

AMD Mantle zapowiedziano już dość dawno, ale nadal końcowa implementacja nie może znaleźć się na rynku. Jeśli jednak wierzyć zapewnieniom DICE i AMD, patch do Battlefield 4 wprowadzający obsługę tego API powinien pojawić się na dniach. Jaki może być tego wpływ na karty R9 270X?

AMD krótko przed targami CES pokazało kilka slajdów i wideo z gry BF4 korzystającego z API Mantle. Według Raja Koduri wzrost wydajności przy wykorzystywaniu tej technologii wynosi do 45%, co jest ogromnym skokiem. Nie wiadomo jednak, czy ten skok przewidziany jest jedynie dla słabszych/ średnich komputerów, czy podobne wyniki będziemy mogli oglądać na high endzie.

Mantle ma uatrakcyjnić ofertę AMD, szczególnie w przypadku łączenia ich nowych APU Kaveri z nową serią Radeonów. Już pojedynczy AMD A10 7580K pozwala na wyświetlenie 30 klatek na sekundę w 1080p przy średnich ustawieniach, więc 45-proc. wzrost pozwoli wybrać użytkownikowi, czy chce oglądać około 45 FPS, czy może aktywować inne bajery graficzne.

Większe nadzieje żywimy wobec samej serii kart graficznych AMD. Przy dobrze wykonanej implementacji tego APU, karty ze średniej i średnio-wysokiej półki, takie jak R9 270X czy R7 260 mogłyby dostać wiatru w żagle. Nie wiadomo jednak, kiedy DICE skończy pakiet poprawek do BF4 zawierający przy okazji też Mantle. Wiemy jedynie, że ma być to styczeń, choć znając zarówno podejście EA jaki i AMD, premiera może się jeszcze przesunąć. 

Zgłoś błąd