News

Koniec prac nad Operą 11.50 Swordfish

Kolejne wydanie przeglądarki internetowej Opera osiągnęło miano stabilnego. Wersja 11.50 o nazwie kodowej Swordfish wprowadza m.in. obsługę rozszerzeń dla SpeedDiala i synchronizację danych dostępowych.

Testy Opery 11.50 Swordfish rozpoczęły się w ubiegłym miesiącu. Od tamtej pory programiści wyeliminowali wszystkie znane błędy i dodali kilka nowości. Jednak największymi zmianami, jakie znajdziemy w tym wydaniu, są rozszerzenia dla SpeedDiala i funkcja synchronizacji hasłeł.

Pierwsza z nowości to nic innego, jak obsługa swego rodzaju widżetów, które możemy umieszczać na domyślnej karcie przeglądarki, gdzie do tej pory wyświetlane były tylko miniatury ulubionych stron. Wśród dostępnych na początku rozszerzeń są takie jak: prognoza pogody, najnowsze wiadomości czy funkcje typu Read it Later.

Funkcja synchronizacji haseł to natomiast ukłon w stronę użytkowników przeglądarki na wielu platformach. Dzięki niej nasze dane dostępowe do witryn i usług będą przechowywane na serwerze producenta i udostępniane bez względu na to, gdzie korzystamy z Opery. Usługa ta ma być w 100 proc. bezpieczna i nie nieść za sobą ryzyka wycieku jakichkolwiek informacji prywatnych.

Tradycyjnie Opera 11.50 to również mniejsze poprawki, o których wspominaliśmy na samym początku. Programiści odświeżyli zatem nieco interfejs oraz wnieśli szereg usprawnień w wydajności. Wprowadzono również obsługę kolejnych tagów HTML5 (m.in. historia sesji i nawigacji, time i W3C File API). Pełna lista zmian została udostępniona na stronie Opera Software.

Najnowszą wersję przeglądarki Opera znajdziecie tradycyjnie w naszym Downloadzie.

Zgłoś błąd