News

Facebook Messenger szpieguje każdy ruch użytkownika

Aplikacje na naszych urządzeniach mobilnych już od dawna gromadzą anonimowe informacje, które mają pomóc programistom w ulepszaniu tworzonych przez nich aplikacji. Pewien specjalista od informatyki śledczej i bezpieczeństwa komputerowego wziął pod lupę mobilny komunikator Facebooka na systemy iOS. Okazuje się, że aplikacja Messenger jest w stanie szpiegować dosłownie nasz każdy ruch.

Jonathan Zdziarski analizując aplikację Messenger odkrył, że posiada ona zaskakującą ilość narzędzi szpiegujących. Z analizy Zdziarskiego wynika, że aplikacja zapisuje każdy ruch użytkownika, począwszy od wysyłanych przez niego wiadomości, kończąc na sprawdzaniu i zapisywaniu SSID sieci Wi-Fi, z których korzysta użytkownik.

Facebook Messenger1

Lucy Zhank, która jest jedną z osób odpowiedzialnych za rozwój facebookowego komunikatora, zabrała głos w tej sprawie tłumacząc, że wszystkie dane zbierane przez aplikacje służą tylko i wyłącznie do jej ulepszania. Jonathan dodał sprawie jeszcze większej pikanterii, gdy podsumował całą sytuację słowami: „Wszystko sprowadza się do tego, czy ktoś chce zaufać Facebookowi, że ten nie wykorzysta naszych wrażliwych danych w negatywny sposób.”

Facebook wydał oficjalne oświadczenie, z którego dowiadujemy się, że oskarżenia Zdziarskiego są niesprawiedliwe pod każdym względem, a Facebook prywatność użytkowników stawia ponad wszystko. W oficjalnym stanowisku firmy z Menlo Park możemy przeczytać „[…] Jak każdy deweloper, analizujemy to, w jaki sposób użytkownicy korzystają z naszej aplikacji, dzięki czemu możemy ją ulepszać.”  

Zgłoś błąd