News

Poczekaj, zadzwonię z internetu!

Co czwarty Polak, posiadający dostęp do Internetu, deklaruje chęć korzystania z telefonii IP. Wśród nich znajduje się 6% osób, które już z niej korzystają oraz 19% osób dopiero rozważających wypróbowanie tego sposobu połączeń. Oznacza to, że w Polsce jest ponad 600 tys. obecnych i blisko 2 mln potencjalnych użytkowników telefonii IP - wynika z badania TNS Telecoms Index, realizowanego przez TNS OBOP.Głównym powodem korzystania z komunikacji głosowej za pośrednictwem internetu jest cena, konkurencyjna względem innych sposobów telefonowania – tak odpowiedziało niemal 2/3 osób planujących korzystać z tej formy połączeń. Redakcja naszego portalu zbadała, jak wygląda obecna sytuacja na rynku telefonii internetowej. Ceny rozmów międzynarodowych za pośrednictwem internetu wynoszą około 35 groszy za minutę połączenia. Jedynie połączenia z egzotycznymi zakątkami Ziemi wiążą się z wyższą opłatą (na przykład minuta połączenia z Tuvalu kosztuje około 5,55 zł). Z obliczeń wynika więc, że międzynarodowe rozmowy VoIP (Voice over IP) pozwalają na zaoszczędzenie nawet 95% kosztów w porównaniu ze standardowymi połączeniami telefonicznymi. Rozmowy miejscowe, międzymiastowe i z osobami posiadającymi telefony komórkowe (w Polsce) także są tańsze. Tu różnica jednak nie jest aż tak duża. Za minutę połączenia z telefonem stacjonarnym na terenie naszego kraju zapłacimy od 10 groszy/minutę. Trwające minutę połączenie z telefonem komórkowym będzie nas kosztowało około 80 groszy.

Z badania TNS Telecoms Index wynika również, że 75% Polaków posiadających dostęp do internetu nie jest zainteresowanych ofertą telefonii IP. Wśród nich zdecydowanie przeważają osoby, które nigdy nie wypróbowały tej usługi i które o niej nie słyszały. Co czwarta osoba niezainteresowana internetowymi aplikacjami VoIP uzasadnia swoją niechęć nieznajomością tej usługi.

„Można przypuszczać, że wraz z nasileniem kampanii informacyjnej, liczba zainteresowanych telefonią IP wzrośnie nawet dwukrotnie. Wśród 10,4 mln polskich internautów, aż 2,5 mln nie zna tej usługi, a wielu przyznaje, że jest na ten temat niewystarczająco poinformowanych” – mówi Konrad Magdziarz z TNS OBOP.

Zgłoś błąd