News

Oracle porzuca OpenOffice'a

Firma Oracle wydała oświadczenie, z którego wynika, że wkrótce pakiet biurowy OpenOffice trafi w ręce społeczności. Oznacza to, że producent nie będzie zajmował się jego dalszym rozwojem.

Producent zapewnia, że od dawna wspierał rozwiązania open source i niniejsza decyzja jest właśnie jednym z tego przykładów. Zdaniem Oracle społeczność jest w stanie lepiej zarządzać i rozwijać OpenOffice. Oznacza to też, że nie pojawią się już żadne komercyjne wydania pakietu, a kolejne wersje będą udostępniane za darmo.

Na ruch Oracle szybko odpowiedziało The Document Foundation, zajmujące się rozwojem konkurencyjnego pakietu LibreOffice. Fundacja od samego początku funkcjonowania miała nadzieję nawiązać współpracę z producentem, a teraz pojawiła się ku temu doskonała okazja. Na blogu TDF padło stwierdzenie, że "dwie drogi mogą znów się połączyć".

W związku z oddaniem OpenOffice'a społeczności, Oracle prawdopodobnie zamknie też inne, powiązane z nim projekty. Mowa tutaj o Oracle Cloud Office i Oracle Open Office 3.3, które niedawno miały swoją premierę.

Pakiety biurowe OpenOffice i LibreOffice znajdziecie w naszym Downloadzie. 

Zgłoś błąd