News

Opera 11.10 z lepszym trybem Turbo i skrzynkami e-mail

Stabilna wersja 11.10 popularnej przeglądarki jest już dostępna do pobrania. Nowe wydanie to przede wszystkim poprawki w trybie Turbo, funkcji SpeedDial oraz instalatorze wtyczek.

O testach przeglądarki pisaliśmy już w naszym portalu kilka dni temu. Norweski producent od tamtego czasu zdołał nanieść niezbędne poprawki, co zaowocowało wydaniem wersji stabilnej.

Co się zmieniło w stosunku do wydania oznaczonego jako 11.01?

Usprawniono tryb turbo, którego zadaniem jest obniżanie objętości grafik na stronach www i tym samym przyśpieszanie ich ładowania. Odtąd ma on wykorzystywać format WebP, należący do Google. Otóż dzięki temu zniwelowana zostanie największa wada trybu, czyli niska jakość materiałów. Renderowanie grafiki za pomocą nowej technologii ma być równie szybkie, jak dotychczas.

 Zmian doczekał się też SpeedDial, czyli ekran wyświetlany po utworzeniu nowej karty. Ma on teraz być bardziej konfigurowalny, a zatem będziemy mogli swobodnie zmieniać układ miniatur oraz ich liczbę. Pojawiła się także możliwość dodania własnego tła.

Poprawki w instalatorze wtyczek polegają natomiast na znacznym uproszczeniu tego procesu. W nowej Operze takie dodatki, jak np. Flash Player będą instalowane automatycznie po wejściu na stronę, która ich wymaga. Użytkownik zostanie tylko zapytany o zgodę.

Naturalnie programiści wyeliminowali też szereg błędów, które wykryto od momentu premiery wersji 11.01. Ich pełną listę znajdziecie na blogu developerskim Opera Software.

Nową Operę znajdziecie w naszym dziale Download

Wraz z premierą nowej wersji przeglądarki producent uruchomił też dedykowaną jej użytkownikom usługę pocztową. Można z niej korzystać, logując się za pomocą hasła i loginu przypisanego do konta Opera Link, Unite lub My Opera. Skrzynki mają pojemność 1GB, aczkolwiek producent zapewnia, że z czasem będą powiększane. Adresy pocztowe w nowej usłudze noszą końcówkę myopera.com.  

Zgłoś błąd