News

ZALMAN Z11 Plus

Następca modelu Z9

Tabela faktów pokaż/ukryj

Produkt: ZALMAN Z11 Plus
Producent: Zalman
Typ obudowy: Midi Tower
Ilość slotów rozszerzeń: 7
Gniazdo USB na panelu przednim: 2x USB 2.0 i 2x USB 3.0
Gniazdo mikrofonowe na panelu przednim: Tak
Gniazdo słuchawkowe na panelu przednim: Tak
Ilość miejsc na dodatkowe wentylatory: 2
Ilość zamontowanych wentylatorów: 5
Wymiary: 208 x 464 x 504 mm
Gwarancja: 24 miesiące

Platforma testowa

Aby zaprezentować Wam, drodzy Czytelnicy, możliwości obudowy ZALMAN Z11 Plus, postanowiliśmy przygotować platformę testową opartą o procesor AMD. Składa się ona z następujących podzespołów:

PodzespółDostarczył
Procesor AMD Phenom II X2 555 @ B55
Chłodzenie SilentiumPC Spartan HE923
z wentylatorem Acutake 3-pin
Płyta główna ASRock 870 Extreme3
Pamięć RAM G.Skill Ripjaws X 2x 4 GB 1333 MHz
Karta graficzna Galaxy GeForce 7300 GT 256 MB
Dysk twardy Western Digital 80 GB
Zasilacz ModeCom MC-350  350 W

Montaż zestawu był dosyć prosty. Na wyróżnienie zasługuje system mocowania dysków twardych. Musimy przyznać, że czynność ta nie należy tutaj do skomplikowanych. Niestety, instalacja napędów optycznych bądź urządzeń pasujących do zatok 5,25" to istna katorga ze względu na fakt, że najpierw należy zdjąć przedni panel obudowy. Niby nic trudnego, ale trzyma się on bardzo mocno dzięki sześciu zaciskom. W pewnym momencie trzeba było użyć takiej siły, że naprawdę baliśmy się, żeby niczego nie połamać. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze i napęd DVD został zamontowany.,

Metodyka testów

Same testy nie są bardzo skomplikowane. Redakcyjny Phenom umożliwia odblokowanie dwóch dodatkowych rdzeni, co powinno znacząco podnieść jego temperaturę pracy. Z tego właśnie względu przygotowaliśmy dwie próby:

  • Test 1: pomiar temperatur procesora w stanie spoczynku i obciążenia ze standardowym taktowaniem i napięciem 1,4 V (CPU X2),
  • Test 2: pomiar temperatur procesora w stanie spoczynku i obciążenia ze standardowym taktowaniem i napięciem 1,4 V (CPU X4).

Jak widać, taktowanie pozostało niezmienione w obu przypadkach i wynosi 3200 MHz. Podnieśliśmy za to nieco napięcie zasilające, aby różnice w testach były bardziej widoczne. Jak dokładnie będą wyglądały pomiary temperatur? Tryb spoczynku to nic innego, jak przeglądanie Internetu przy użyciu przeglądarki Firefox przy jednoczesnym słuchaniu muzyki z odtwarzacza AIMP 3. Do obciążenia procesora posłużył nam program OCCT Perestroika w wersji 3.1.0. Ustawiliśmy w nim najwyższy priorytet oraz opcję Large Data Set i poddaliśmy nasz procesor półgodzinnym "torturom". Temperatury odczytywaliśmy za pomocą aplikacji AMD OverDrive oraz AIDA64 Extreme Engineer.

Zgłoś błąd