News

Test płyt głównych LGA 1150 z chipsetem Z87

Testujemy cztery płyty główne LGA 1150 ze średniej półki

UEFI

Gigabyte postawiło na sprawdzony układ Setupu znany z większości płyt głównych tego producenta, ale także wprowadziło zupełną nowość w postaci dynamicznego menu. Pod względem graficznym wygląda ono świetnie, choć naszym zdaniem jest to głównie bajer – zdecydowanie lepiej przełączyć się na standardowy wygląd. Trzeba zaznaczyć, że całość jest w dużej mierze identyczna z menu znanego z niedawno testowanych modeli B85 tego producenta.

Gigabyte UEFI

Menu zostało podzielona na sześć zakładek, które rozpoznamy już po samych ikonach. W pierwszej, oznaczonej tajemniczym skrótem M.I.T., poza kilkoma informacjami na temat komputera (które jak widać po ilości pamięci nie zawsze wyświetlają się poprawnie), znajdziemy też sześć podkategorii. Wszystkie dotyczą albo podkręcania pamięci i RAM-u, albo monitoringu systemu i zmiany kilku kluczowych funkcji. Ilość opcji dotyczących OC jest zadowalająca, nie powinniśmy mieć problemów z dostosowaniem konkretnych opcji.

Gigabyte UEFI

Gigabyte UEFI

Cieszy ilość opcji związanych z napięciami oraz ich szczegółowym monitoringiem. Raportowane napięcia są raczej zgodne ze stanem rzeczywistym, choć nadal nie powinniśmy opierać się w 100% na tych wskazaniach – nic nie zastąpi fizycznego miernika.

Gigabyte UEFI

Gigabyte UEFI

Zakładki System Information oraz BIOS Features nie wyglądają na zbyt rozbudowane. Szczególnie pierwsza jest uboga w jakiekolwiek funkcje – możemy tutaj zmienić jedynie język oraz datę i czas systemowy. W drugiej z wymienianych zakładek jest zdecydowanie więcej opcji, ale poza ustawieniem prioryteryzacji dotyczą mniej ważnych z punktu widzenia użytkownika elementów.

Gigabyte UEFI

Menu Peripherals zawiera masę opcji dotyczących sprzętu zainstalowanego na laminacie. To tutaj możemy sterować kontrolerem audio czy kartą sieciową, przydzielać pamięć zintegrowanej w procesorze karcie graficznej czy zarządzać podłączonymi do portów USB urządzeniami. W podmenu SATA Configuration znajdziemy urządzenie podłączone od konkretnych złączy SATA naszej płyty. Gigabyte daje nam możliwość włączenia lub wyłączenia takich opcji, jak Hot Plug czy External SATA. Mogą się one bardzo przydać, gdy będziemy chcieli szybko podłączyć nowe urządzenie.

Gigabyte UEFI

Zakładka Power Managment, jak sama nazwa wskazuje, zawiera ustawienia dotyczące aspektów energetycznych. Co ciekawe, producent umożliwia nam włączenie komputera przez kliknięcie myszki/klawisza na klawiaturze. Całkiem ciekawa idea i spore ułatwienie.

Gigabyte UEFI

Ostatnie menu – Save & Exit – związane jest oczywiście z wyjściem z Setupu, przywróceniem wartości domyślnych, a także zapisywaniem i wczytywaniem profili. UEFI pod względem funkcjonalności prezentuje się całkiem dobrze, ale ogromne zastrzeżenia mamy do obsługi myszki. Kursor pływa po ekranie i korzystanie z niego jest po prostu nieprzyjemne. Gigabyte powinien przysiąść nad BIOS-em i poprawić ten mankament.

Zgłoś błąd