News

Test płyt głównych LGA 1150 z chipsetem Z87

Testujemy cztery płyty główne LGA 1150 ze średniej półki

Oprogramowanie

Zestaw oprogramowania udostępnionego przez ASUSA jest potężny i naprawdę przemyślany. Funkcje zgrupowane w centrum dowodzenia nazwanym AI Suite III wyczerpują chyba wszystkie oczekiwania przeciętnego użytkownika. Pierwszy panel Dual Intelligent Processors 4 udostępnia nam podstawowe informacje o napięciach, prędkościach obrotowych wentylatorów i temperaturze. Możemy tutaj obserwować pobór energii elektrycznej czy ilość oszczędzonych przez funkcję EPU watów. Ekran dzieli się na pięć zakładek, a każda kolejna ma swoje podpoziomy. Overclocking procesora i pamięci dzięki sekcji TPU jest wręcz banalnie prosty. Aplikacja ułatwia użytkownikowi pracę przez wykorzystanie wizualizacji niektórych elementów, takich jak choćby napięcia czy prędkości obrotowe wentylatorów. Jeśli użytkownikowi ciągle mało, może ręcznie kontrolować nawet sekcję zasilania procesora i pamięci RAM. Takich bajerów wielu overclockerów szukało od dawna.

AI Suite III

Kolejna w zestawie jest miniaplikacja AI Charger+, której odmiany można zobaczyć także na innych płytach reszty producentów. Po jej aktywacji ładowanie urządzeń Apple, w tym iPhone'ów, iPadów czy iPodów ma być aż trzykrotnie szybsze. Zapewne wiąże się to z podniesionym natężeniem prądu.

Nieco dalej na liście umieszczono EZ Update i System Information. Pierwszy służy do aktualizacji UEFI i zmiany ekranu Setupu. Drugi wyświetla informacje o płycie, procesorze oraz dane zapisane w SPD pamięci RAM. Prosto i przejrzyście.

AI Suite III

Dzięki USB Charger+ to podobna opcja do AI Charger+, z tym że poza telefonami Apple możemy też ładować zwykłe tablety i smartfony. uUżytkownik systemu może naładować podłączone do komputera urządzenia. Wwybiera także, czy opcja szybkiego ładowania ma działać w uśpieniu, hibernacji, czy przy całkowicie wyłączonym komputerze. Schodząc do wiersza niżej natrafiamy na okienko USB 3.0 Boost, które jak łatwo się domyślić daje możliwość przyspieszenia pracy podpiętego do portu USB 3.0 urządzenia.

AI Suite III

Network iControl to nasze centrum sieciowe. To tutaj właściciel płyty dobiera ustawienia dotyczące połączenia sieciowego, profil pracy przypisany do programu/ gry czy zmienia priorytet pracy karty sieciowej. Dodatkowo w oknie prezentowane są także aktualne transfery przychodzące i wychodzące liczone w czasie rzeczywistym.

AI Suite III

AI Suite III

Następne w kolejności okna, a więc USB BIOS Flashback i Remote GO!, to odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na bezpieczeństwo platformy oraz operacje zdalne/ w chmurze. Dzięki pierwszej w prosty sposób możemy zrobić kopię zapasową UEFI i w razie problemów całkowicie bezproblemowo wgrać ją do kości umieszczonej na płycie (dlatego na laminacie pojawił się przycisk BIOS_FLBK, o którym wspominaliśmy nieco wcześniej). Remote GO! oddaje w ręce użytkownika komputera cztery opcje – kontrolę oraz synchronizację plików dzięki chmurze, pulpit zdalny, DLNA Media Hub do dzielenia się multimediami z użytkownikami, a także transfer plików z komputera na inny sprzęt, także mobilny, jak telefony.

iControl

Zgłoś błąd