News

Test płyt głównych LGA 1150 z chipsetem Z87

Testujemy cztery płyty główne LGA 1150 ze średniej półki

UEFI

ASUS przy konstruowaniu Setupu skorzystał ze znanego patentu widzianego już na innych konstrukcjach tajwańskiego giganta. UEFI jest podzielone na dwie części – pierwsza, widoczna od razu po wejściu, jest całkowicie uproszczonym interfejsem dedykowanym mniej zorientowanym w kwestii komputerów użytkownikom. Można tutaj szybko wybrać profil działania systemu, zmienić prędkości obrotowe, włączyć profil XMP pamięci czy w końcu zmienić urządzenie, z którego w pierwszej kolejności nastąpi bootowanie. W każdej chwili możemy jednak kliknąć button Advanced Mode i w ten sposób przejść do tradycyjnego widoku UEFI – drugiej składowej Setupu.

ASUS UEFI

W My Favorites początkowo nie znajdziemy dosłownie żadnej funkcji. Te musimy umieścić tam sami, wybierając ulubione, najczęściej używane funkcje. Proces dodawania jest bardzo prosty – wystarczy wybrać ze wszystkich dostępnych ustawień te, z których najczęściej korzystamy, zaznaczyć je, a następnie kliknąć na przycisk F4. Po zaakceptowaniu wybrana funkcja znajdzie się na stronie pierwszej zakładki.

ASUS UEFI

Kolejnym menu jest standardowe Main, w którym – jak zawsze – umieszczono informacje o samej płycie, taktowaniu procesora i pamięci, ilości RAM czy wersji UEFI. Dodatkowo przy dole ekranu znalazła się opcja Security, dzięki której ustawimy hasło do naszego PC.

ASUS UEFI

Ai Tweaker skupia wszystkie najważniejsze opcje do podkręcania procesora, układu graficznego i pamięci. Ustawień jest masa i choć z wielu zwykły użytkownik nie skorzysta, mogą się przydać przy "poważniejszym" OC. ASUS – poza zmianą napięć czy taktowania szyny – pozwala też ustawić masę opcji związanych ze sprawnością energetyczną układu czy zaawansowanymi funkcjami procesora. Nie zabrakło także automatycznego systemu podkręcania – możemy wybrać, czy najpierw system ma samodzielnie kręcić dzielnikiem, czy szyną BCLK.

ASUS UEFI

Zakładka Advanced gromadzi zaawansowane funkcje, m.in. chipsetu czy złączy USB. Każda kategoria ma swoje podkategorie, poruszanie się po nich jest bardzo intuicyjne i bezproblemowe. Co ważne, poszczególne elementy są dobrze podpisane. Prawie wszystkie elementy znajdujące się w tej zakładce możemy oglądać też w Setupach płyt głównych innych producentów.

ASUS UEFI

Sekcja Monitor to oczywiście panel gromadzący informacje o temperaturach i prędkościach obrotowych wentylatorów. Znajdziemy tu także napięcia poszczególnych linii oraz każdego z rdzeni procesora. Mamy możliwość dostosowania prędkości wentylatorów oraz zmiany limitów minimalnych prędkości.

ASUS UEFI

W zakładce Boot użytkownik zmienia opcje startu systemu. Warto od razu wyłączyć bardzo uciążliwe "Wait For 'F1' If Error", które nie działa zbyt dobrze – płyta wykryła w naszym przypadku brak wentylatora, chociaż ten był do niej podłączony i co jeszcze ciekawsze normalnie działała regulacja obrotów. Szkoda, że producent nie udostępnił możliwości automatycznego resetu UEFI po kilkukrotnym niepowodzeniu przy uruchomieniu komputera. Doprowadza to niekiedy do sytuacji, w której płyta ASUS Z87-PLUS będzie próbowała do skutku się włączyć mimo niepowodzeń, a proces będzie zapętlony.

ASUS UEFI

W ostatniej interesującej nas sekcji Tool najciekawszymi elementami zdają się być ASUS SPD Information podający nam szczegółowe dane na temat pamięci, opóźnień i taktowania przy poszczególnych ustawieniach CL oraz ASUS EZ Flash Utility, służący oczywiście do flashowania UEFI.

Zgłoś błąd