News

Test płyt głównych LGA 1150 z chipsetem Z87

Testujemy cztery płyty główne LGA 1150 ze średniej półki

ASUS Z87-PLUS

ASUS Z87-PLUS

ASUS Z87-PLUS

Budowa płyty głównej

ASUS Z87-PLUS to kolejna pełnowymiarowa płyta główna ATX w naszym teście. PCB koloru czarnego, dzięki sieci miedzianych połączeń, wygląda na brązowe. Producent poszedł z tym nieco dalej – niektóre złącza PCI/PCIE oraz sloty pamięci są właśnie ciemnobrązowe, reszta elementów jest złota lub szara. Dobór kolorów jest ciekawy, ale zdecydowanie bardziej interesuje nas specyfikacja. Rozmieszczenie elementów jest poprawne, ale nie idealne, na co wpływ ma np. całkowicie nielogiczne położenie przycisku Power. Trudno też nie odnieść wrażenia, że inżynierowie ASUSA lekko przekombinowali z dostępem do złączy – ten w niektórych przypadkach jest mało wygodny.

ASUS Z87-PLUS

ASUS Z87-PLUS

Podobnie jak w ASRocku, gniazdo procesora zostało wykonane przez Foxconna, a płyta udostępnia – tak samo jak w tamtym przypadku – jeden zestaw otworów na cooler procesora. Można jednak zauważyć pewne różnice – w ASUSIE odległość między CPU a sekcją zasilania jest nie mniejsza, a po drodze występuje więcej elementów elektronicznych. Może to lekko zakłócać obieg powietrza, ale o tym przekonamy się już podczas testów. Sama sekcja jest ośmiofazowa, a radiatory odprowadzające z niej ciepło są wyjątkowo małe. Czy wystarczające – to się okaże.

ASUS Z87-PLUS

Produkt udostępnia miejsce na cztery kości pamięci RAM pracujące oczywiście w konfiguracji Dual Channel. Przy złączu zasilania umieszczono dwa przyciski – Direct Key umożliwiający dostęp do wszystkich najważniejszych funkcji Setup, oraz button kryjący się pod tajemniczą nazwą BIOS_FLBK, który w praktyce umożliwia szybkie flashowanie UEFI. Przy górnej krawędzi znalazł się jeszcze jeden przycisk – MemOK – który usprawnia obsługę pamięci przez płytę główną. Po wciśnięciu wartości timingów, napięć i częstotliwość taktowania RAM-u są zmieniane na jak najbezpieczniejszą wartość, by system był w stanie się uruchomić. Funkcjonalność ta jest niestety niespotykana u innych producentów, a w niektórych sytuacjach naprawdę się przydaje – wystarczy zakupić kości mniej znanego producenta, by przekonać się, że nie każda płyta będzie chciała z nimi współpracować.

ASUS Z87-PLUS

Przy radiatorze mostka znalazło się osiem złączy SATA 3 (sześć kontrolowanych przez kontroler ukryty w procesorze, dwa przez zewnętrzny chip), a bezpośrednio przy nich umieszczono złącze USB 3.0 dla panelu przedniego. Przy dolnej krawędzi widzimy szereg złączy, w tym m.in. port COM oraz TPM, dzięki któremu możemy podpiąć do płyty urządzenie szyfrujące. To ciekawy bajer, ale skorzysta z niego pewnie niewiele osób. Nagana inżynierom ASUSA należy się za kiepskie umieszczenie przycisku Power – miejsce zostało wybrane całkowicie bez sensu, dostęp jest utrudniony. Drugą wadą jest brak przycisku Reset. Nie wiemy dlaczego z niego zrezygnowano w sytuacji, gdy Power się na laminacie pojawił.

ASUS Z87-PLUS

ASUS Z87-PLUS posiada trzy złącza PCIE x16 w konfiguracji x16 (złoty) i dwa x8. Do tego dochodzą dwa sloty PCI x1 oraz starusieńkie, ale nadal bardzo często wykorzystywane standardowe PCI. ASUS nie zdecydował się na wykorzystanie ulepszonego systemu audio – na laminacie znalazł się standardowy kodek Realtek ALC892, który zapewnia dość dobrą jakość dźwięku, ale nie jest wspomagany przez żadne dodatkowe przetworniki i wzmacniacze.

ASUS Z87-PLUS

Na panelu tylnym bez większych niespodzianek – sześć złączy USB 3.0, współdzielony port PS/2, miniDP, HDMI, złącze optyczne, DVI-D oraz D-Sub, a także standardowe gniazdo RJ-45 i wyjścia/wejścia audio. Niczego wyróżniającego się tutaj nie znajdziecie. Dziwi zastosowanie miniDP, bo pomiędzy złączami wideo jest jeszcze miejsce na pełnowymiarowy DisplayPort. To tylko niepotrzebna komplikacja.

ASUS Z87-PLUS

Zgłoś błąd