News

Test płyt głównych LGA 1150 z chipsetem Z87

Testujemy cztery płyty główne LGA 1150 ze średniej półki

Oprogramowanie

ASRock oferuje silne wsparcie programowe swoich płyt głównych i nie inaczej jest w przypadku modelu Z87 Extreme4. Do płyty ASRocka dołączono oprogramowanie A-Tuning będące swojego rodzaj centrum dowodzenia. Kolejne zakładki dedykowane są specjalistycznym zestawom funkcji, wszystko wydaj się być jasno i przejrzyście opisane.

ASRock A-Tuning

W oknie Operation Mode możemy wybrać jeden z trzech trybów pracy urządzenia. Każdy podpisany jest zgodnie z przeznaczeniem – Standard Mode to oczywiście domyślny profil, bez żadnych dodatkowych "bajerów". Performance Mode przełącza komputer w tryb najwyższej wydajności (mnożnik procesora bez ręcznego OC dobija do maksymalnej wartości Turbo). Po aktywacji Power Saving wydajność jest znacznie obniżona, ale zmniejsza się dzięki temu pobór energii i hałas wentylatorów. Procesor taktowany jest zegarami od 800 MHz do 1000 MHz, co powinno wystarczyć do przeglądania stron internetowych czy oglądania filmów.

ASRock A-Tuning

Zakładka Tools zawiera w sobie sześć ciekawych narzędzi wspomagających użytkownika podczas korzystania z komputera. XFast RAM tworzy wirtualny dysk w pamięci RAM, który z powodzeniem możemy wykorzystać jako miejsce na pliki cache przeglądarki, pliki temp czy plik wymiany. Rozwiązanie to ma przyspieszyć pracę systemu i jest całkiem sensowne, ale jedynie wtedy, gdy posiadamy dużą ilość pamięci RAM.

ASRock A-Tuning

W taj samej sekcji znajduje się grupa LifeStyle, w której znajdziemy takie funkcje, jak Good Night LED, FAN-Tastic Tuning, Dehumidifier, HDMI-IN oraz Key Master. Dzięki pierwszemu możemy wyłączyć wszystkie diody LED w naszym PC, co przyda się szczególnie gdy korzystamy z niego w nocy. Kolejne opcje służą do regulacji prędkości obrotowej wentylatorów, zapobiegania zawilgoceniu komputera, kontroli funkcji HDMI-IN oraz ustawień makro. Co ciekawe, w przypadku tych ostatnich możemy w bardzo ciekawy sposób przetestować zapisany preset – ASRock załączył w tym celu minigierkę. Może zbędny bajer, ale całkiem przyjemny.

ASRock A-Tuning

ASRock A-Tuning

Zakładka OC Tweaker zawiera oczywiście zestaw funkcji umożliwiających podkręcanie komputera z poziomu systemu Windows. ASRock oddał do naszej dyspozycji sporo suwaków odpowiedzialnych za konkretne ustawienia. Możemy zmienić całą masę napięć nie tylko związanych bezpośrednio z pracą procesora, ale także ze zintegrowanym układem graficznym. O ile ze zmianą napięć i mnożników problemu nie ma, o tyle za żadne skarby nie dało się zmienić zegara BCLK.

ASRock A-Tuning

ASRock A-Tuning

Zakładka System Info gromadzi informacje na temat pracy komputera. Znajdują się tutaj dane o napięciach, prędkościach obrotowych poszczególnych wentylatorów oraz podstawowe informacje o samym procesorze. Do tego mamy też pogląd na elementy podłączone do płyty głównej – w tym celu musimy kliknąć na button System Browser. Identyczną funkcjonalność znaleźć można też w UEFI płyty.

XFast Lan

XFast USB

Większość płyt głównych ASRocka posiada także zestaw aplikacji XFast i w przypadku Z87 Extreme4 jest podobnie. XFast Lan oparty na programie cFosSpeed pozwala kontrolować nam ruch sieciowy, ustalać priorytety dla pasma lub czasu pingów, zarządzać łączem dostosowując jego przepustowość do konkretnych aplikacji. XFast USB pozwala przyspieszyć podłączoną do komputera przez port USB 3.0 pamięć masową. Jak sprawuje się ostatnia z funkcji, będziecie mogli przekonać się już niebawem w teście przenośnego dysku firmy Transcend.

Zgłoś błąd