News

Test płyt głównych LGA 1150 z chipsetem Z87

Testujemy cztery płyty główne LGA 1150 ze średniej półki

ASRock Z87 Extreme4

ASRock Z87 Extreme4

ASRock Z87 Extreme4

Budowa płyty głównej

ASRock Z87 Extreme4 jest standardowej wielkości konstrukcją ATX opartą o czarny laminat poprzecinany na całej długości miedzianymi ścieżkami (stąd płyta wydaje się być brązowa). Rozmieszczenie elementów na PCB jest bardzo dobrze przemyślane. Oczywiście moduły standardowe jak gniazdo procesora, sloty pamięci czy złącza PCI/PCIE są jak najbardziej standardowe, ale rozlokowanie innych komponentów pod względem funkcjonalnym wygląda świetnie. Przerwy pomiędzy poszczególnymi sekcjami są raczej dość duże, dzięki czemu użytkownik nie powinien mieć problemów z temperaturami poszczególnych elementów swojego zestawu komputerowego.

ASRock Z87 Extreme4

ASRock Z87 Extreme4

Gniazdo procesora wykonane przez firmę Foxconn otoczone jest z dwóch stron 12-fazową sekcją zasilania. System chłodzenia odbierający ciepło z sekcji nie należy do najbardziej mocarnych, ale – jak przekonacie się w dalszej części artykułu – daje radę nawet po bardzo mocnym OC procesora. Kondensatory, cewki oraz same radiatory nie przeszkadzają w montażu praktycznie żadnego coolera CPU. ASRock postanowił zrezygnować z wykorzystywanego przez nich jeszcze do niedawna Combo Cooler Option (drugi zestaw otworów dla starszych modeli systemów chłodzenia powietrzem), więc zmiana platformy może nieść za sobą także zmianę coolera. To jednak norma – już w przypadku podstawki LGA1156 nikt, poza ASRockiem, nie dawał możliwości instalacji starych schładzaczy.

ASRock Z87 Extreme4

ASRock Z87 Extreme4

Użytkownik może obsadzić cztery sloty pamięci RAM DRR3 działające oczywiście maksymalnie w trybie Dual Channel. W bliskiej odległości znalazły się dwa złącza USB 3.0 służące do wyprowadzenia na panel przedni komputera oraz standardowe gniazdo USB 3.0, którego przeznaczenia nie jesteśmy do końca pewni – jego rozmieszczenie jest co najmniej bez sensu, ale nie przeszkadza w instalacji innych komponentów, więc można je pominąć.

ASRock Z87 Extreme4

ASRock Z87 Extreme4

Płyta udostępnia osiem złączy SATA, z czego za pracę sześciu odpowiada kontroler umieszczony w chipsecie, a dwa obsługiwane są przez kontroler firmy Asmedia. Nieco dalej znalazły się dwie kości BIOS-u, pomiędzy którymi możemy się przełączać za pomocą zworki. Kolejnymi elementami są przyciski Power i Reset, CLEAR CMOS oraz wyświetlacz diagnostyczny.

ASRock Z87 Extreme4

Na płycie ASRock Z87 Extreme4 umieszczono trzy złącza PCI-E x16 (elektrycznie odpowiednio x16, x8 i x4), dwa PCI-E x1 oraz dwa zwykłe PCI. Nie sprawdziła się więc zapowiedź, z której wynikało, że wszyscy producenci porzucą ten standard wraz z nadejściem Haswella. Żeby było jeszcze ciekawiej, producent nadal umieszcza na płycie złącze COM, o którym konkurencja już dawno zapomniała, a szkoda – niektóre urządzenia specjalistyczne nadal z niego korzystają.

ASRock Z87 Extreme4

Wyróżniającym się elementem jest obudowa chipu audio nazwanego przez ASRocka Purity Sound. Idąc za powszechnie panującym trendem producent dostarczył na swojej konstrukcji naprawdę przyzwoity kodek audio.

ASRock Z87 Extreme4

Zestaw wyjść/ wejść na panelu tylnym niczym nie zaskakuje, może poza jednym dodatkowym złączem HDMI. To konkretne złącze działa jak gniazdo wejściowe – podłączamy do niego źródło sygnału i przez drugie złącze HDMI transportujemy dalej. Koncepcja ta jest genialna jeśli wykorzystujemy tylko jeden monitor, który nie posiada dwóch złączy cyfrowych. Przykładowo, możemy podłączyć konsolę PS3 do płyty ASRocka, a monitor do niej i po aktywacji funkcji bez problemu przełączać się pomiędzy sygnałami. Poza wspomnianym HDMI-IN znajdziemy tam również sześć portów USB (dwa USB 2.0, cztery USB 3.0), port eSATA, gniazda HDMI i DisplayPort, wyjście DVI-D oraz D-Sub a także standardowe złącza audio i lanowe RJ-45.

Zgłoś błąd