News

Test płyt głównych LGA 1150 z chipsetem Z87

Testujemy cztery płyty główne LGA 1150 ze średniej półki

Podkręcanie

W odróżnieniu od płyt z chipsetem B85, które jako bonus otrzymały możliwość podkręcania i których funkcjonalność, a przede wszystkim sekcje zasilania nie były projektowane do OC, bohaterowie tego przeglądu od samego początku kierowani są dla osób, które chcą w prosty sposób zwiększyć mnożnik swojego procesora czy korzystać z bardzo szybkich pamięci.

W kategorii OC najlepiej prezentują się płyty od ASRocka i ASUSA – obie pozwoliły na pracę procesora z taktowaniem 4,7 GHz przy zadanym przez nas maksymalnym napięciu 1,3 V. Płyty Gigabyte i MSI były nieco słabsze, ale i tak 4,6 GHz musimy uznać za dobry wynik. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że bardzo dużo zależy też od sztuki konkretnego procesora. Wielu posiadaczy procesorów Core i5 z rodziny Haswell może jedynie pomarzyć o takim wyniku.

W przypadku pamięci nie było niespodzianek. Wszystkie modele potrafiły pracować z częstotliwością zapisaną w profilu XMP naszych testowych Transcendów aXe RAM 2400 MHz CL11. Żaden z nich nie robił także problemów z lekkim OC, choć nie ma co liczyć na więcej niż 2600 MHz.

Podczas testów OC zdarzały się też momenty, w których płyty nie potrafiły się uruchomić przy danych ustawieniach. W tym przypadku ważne było, jak każda z konstrukcji zareaguje na próbę przywrócenia ustawień domyślnych. Najgorzej wypadł w tym miniteście model ASUSA, który wpadł w niekończącą pętlę uruchamiania. Niewiele lepiej było z MSI, natomiast całkowicie bezproblemowo proces ten przebiegał na płytach ASRocka i Gigabyte'a.

Zgłoś błąd