News

Test płyt głównych LGA 1150 z chipsetem Z87

Testujemy cztery płyty główne LGA 1150 ze średniej półki

UEFI

MSI na tle innych producentów wyróżnia się zmienioną konstrukcją UEFI. Zrezygnowano z zakładek umieszczonych na samej górze i postawiono na kafelki. Wygląd tego jest kwestią gustu, nam jednak trochę nie podoba się samo sterowanie – osoby obeznane z BIOS-ami w zdecydowanej większości nie używają myszek, a tutaj niestety kontrola myszką jest wygodniejsza niż za pomocą klawiatury. Po lewej i prawej stronie znajdziemy cztery duże przyciski. Po ich kliknięciu na ekranie pomiędzy nimi pojawia się odpowiednie podmenu z ustawieniami do regulacji. Co warto pochwalić, MSI jako jedyny w naszym zestawieniu producent pozwala zmienić język na polski, a jakość tłumaczenia jest bardzo dobra. Co prawda w niektórych sytuacjach pozostawiono angielski tekst, ale nie zmienia to faktu, że wygląda to bardzo przyzwoicie.

MSI UEFI

W menu Settings możemy ustawić najważniejsze opcje naszego systemu, sprawdzić taktowanie, napięcia czy ustalić, z którego urządzenia podłączonego do płyty konstrukcja ma startować. Ilość opcji jest zadowalająca dla początkującego użytkownika, zaawansowani mogą trochę psioczyć.

MSI UEFI

MSI UEFI

Opcje związane z podkręcaniem znajdują się oczywiście w podmenu OC. Możliwości dostosowania timingów pamięci czy funkcji procesora prezentują się bardzo dobrze, trochę gorzej jest z napięciami, choć w płytach z tego segmentu i tak ma to niewielkie znaczenie.

MSI UEFI

MSI UEFI

OC Profile umożliwia zapisywanie oraz odczytywanie zdefiniowanych przez nas ustawień. Dużo ciekawsze są dwie ostatnie zakładki menu. W Hardware Monitor w graficzny sposób prezentowane są najważniejsze informacje na temat napięć, temperatur oraz prędkości obrotowych. Do tego każdy użytkownik może w prosty sposób, za pomocą suwaków, regulować dane funkcje. Dobrym, wartym pochwalenia patentem jest stopniowy regulator prędkości wentylatora systemu chłodzenia procesora. Dzięki niemu możemy sami zaplanować, jak będzie zachowywał się wentylator zależnie od temperatury CPU.

MSI UEFI

Board Explorer jest bardziej ciekawostką niż zaawansowaną funkcją i choćby dlatego warto o nim wspomnieć. Dzięki niemu możemy zobaczyć, co dokładnie podłączone jest do konkretnego slotu na płycie głównej. Daje to możliwość diagnozowania usterek – w przypadku takiej urządzenie nie będzie wtedy wykrywane tu prawidłowo.

MSI UEFI

Zgłoś błąd