News

Test płyt głównych LGA 1150 z chipsetem Z87

Testujemy cztery płyty główne LGA 1150 ze średniej półki

MSI Z87-G45 Gaming

MSI Z87-G45 Gaming

MSI Z87-G45 Gaming

MSI Z87-G45 Gaming – wygląd płyty

MSI serię Gaming pokazało po raz pierwszy na krótko przed pojawieniem się na rynku procesorów Intel Haswell, a płyty korzystały jeszcze z chipsetu Z77. Edycja z Z87 nie różni się znacząco od swojej poprzedniczki. Podobnie jak wcześniej laminat ma czarny kolor, taki sam jak większość umieszczonych na nim elementów. Z87-GD45 Gaming to pełnowymiarowa konstrukcja ATX. Rozlokowanie elementów na laminacie wygląda na bardzo dobre, warto także podkreślić widoczność każdego ze złączy czy slotu. Dostęp nie jest ograniczany w żadnym przypadku.

MSI Z87-G45 Gaming

MSI Z87-G45 Gaming

MSI skorzystało z gniazda procesora produkcji firmy Lotes. Procesor jest otoczony przez ośmiofazową sekcję zasilania chłodzoną przez ciekawie wyprofilowane, czarno-czerwone radiatory. Wydawać by się mogło, że przestrzeni obok CPU nie jest dużo, ale bez problemu zamontujemy tam nawet bardzo duży cooler.

MSI Z87-G45 Gaming

Płyta udostępnia cztery sloty na pamięć RAM DDR3. Naszym zdaniem mogłyby być umieszczone nieco bliżej krawędzi bocznej, by w przypadku posiadania wysokich radiatorów na pamięciach oraz rozbudowanego systemu chłodzenia procesora, nie było problemu z montażem tego ostatniego. W bliskiej odległości 24-pinowego złącza zasilania znajdziemy wyprowadzone bezpośrednio na laminat punkty pomiarowe. Nieco dalej umieszczono kolejne złącza wentylatorów.

MSI Z87-G45 Gaming

W bliskiej odległości od radiatora chipsetu znajduje się kątowe złącze USB 3.0 oraz sześć złączy SATA. Możemy korzystać z wszystkich lub pięciu, w sytuacji gdy któreś z urządzeń podpięte jest pod port eSATA. Mało prawdopodobne, by zwykłemu użytkownikowi zabrakło złączy, ale warto o tym wspomnieć. Sam radiator wygląda świetnie, jest też bardzo duży. Co prawda chipset Z87 w typowych zastosowaniach raczej nie ma szans na osiągnięcie zbyt wysokiej temperatury, ale pochwalamy zastosowanie tak dużego bloku chłodzącego, przynajmniej przez wzgląd na walory estetyczne. Przy dolnej krawędzi znajdziemy złącza USB do wyprowadzenia na panel przedni, a także m.in. COM i TPM.

MSI Z87-G45 Gaming

Płyta posiada siedem złączy PCI Express i niestety żadnego standardowego PCI. Trochę szkoda, bo wątpliwe jest, by jakikolwiek użytkownik potrzebował czterech złączy PCI-E x1 w sytuacji, gdy na laminacie znajdują się też trzy PCI-E x16, które są przecież kompatybilne sprzętowo. Na PC znalazł się oczywiście z założenia dobry jakościowo kodek Realtek ALC 1150 oraz wzmacniacz operacyjny OPA1652 – oba ukryte pod nakładką o ciekawie brzmiącej nazwie "Audio Boost".

MSI Z87-G45 Gaming

MSI Z87-G45 Gaming

Panel tylny obsadzony został raczej wystarczająco dobrze. Nie zauważyliśmy, by czegoś brakowało. Użytkownik może podłączyć do płyty klawiaturę lub myszkę do współdzielonego łącza PS/2, ma także dostęp do sześciu złączy USB (dwa USB 2.0, cztery USB 3.0). Na panelu znajdziemy także trzy wyjścia wideo – dwa cyfrowe DVI-D i HDMI i analogowy D-Sub. Pozostałe elementy są jak najbardziej standardowe – w końcu każda płyta posiada port LAN i wyjścia/ wejścia audio.

MSI Z87-G45 Gaming

Zgłoś błąd