News

Test płyt głównych LGA 1150 z chipsetem Z87

Testujemy cztery płyty główne LGA 1150 ze średniej półki

Oprogramowanie dla płyt Gigabyte

Gigabyte udostępnił naszym zdaniem świetny, przejrzysty pakiet oprogramowania, które jest wręcz wzorcowo przygotowane pod względem ergonomii. Menu jest czytelne, żywe kolory idealnie kontrastują z wszechobecną czernią. Opis poszczególnych funkcji jest zrozumiały nawet dla laika. Pakietowi aplikacji od Gigabyte można zarzucić jedynie to, że nie jest widoczny od razu po uruchomieniu – trzeba kliknąć ikonę w Trayu, by na ekranie po prawej stronie pojawiło się menu.

@BIOS

Pierwszy kwadracik podpisany @BIOS udostępnia nam funkcje związane z aktualizacją i archiwizacją UEFI. Tutaj także zobaczymy aktualną wersję firmware płyty. Aktualizacja UEFI może zostać wykonana tradycyjnie z pliku, ale także bezpośrednio z Internetu.

USB Blocker

Kolejny na liście jest USB Blocker. Jest to świetna funkcja, przydatna szczególnie wówczas, gdy chcemy, aby poszczególne konta nie miały dostępu do urządzeń podłączanych przez USB. Zapewnia to dodatkową ochronę przed wirusami – pendrive wpięty w złącze po prostu nie zostanie rozpoznany i nie wystartuje.

EasyTune

EasyTune

Pakiet EasyTune to centrum informacyjne oraz kontrolne płyty głównej. To tutaj możemy w prosty sposób podkręcić procesor, pamięci, zarządzać alertami czy dostosować prędkości obrotowe do własnych wymagań. Nie potrzebujemy wyszukanej wiedzy, choć dla zaawansowanych użytkowników oczywiście zostawiono kilka opcji ukrytych w podmenu Advanced na każdej z kart aplikacji.

EasyTune

EZ Rapid Start służy do szybkiego wznawiania systemu po przejściu z głębokiego uśpienia przy wykorzystaniu dysku SSD. Co ciekawe, w naszym przypadku dysk Kingstona nie został rozpoznany jako konstrukcja półprzewodnikowa, przez co nie mogliśmy tego w ogóle skonfigurować. Choć to ciekawa sytuacja, to jednak nie powinna mieć miejsca.

EZ Setup

Smart TimeLock

Po aktualizacji oprogramowania w menu pojawiły się dwie dodatkowe opcje – Smart TimeLock oraz Smart Recovery. Pierwszy pozwala na ustawienie przedziałów czasowych, w których można korzystać z komputera. To bardzo dobry pomysł w sytuacji, gdy nie chcemy, by nasze dziecko przesiadywało zbyt długo przed ekranem monitora. Druga opcja służy do robienia i przywracania kopii zapasowych systemu.

Smart Recovery

Update

W ostatnim podmenu znajdziemy aplikację do automatycznej aktualizacji sterowników i oprogramowania. Po prostu zaznaczamy, co nas interesuje, klikamy Update i proces wykonuje się w pełni automatycznie, bez żadnej ingerencji ze strony użytkownika.

Zgłoś błąd