News

Test płyt głównych LGA 1150 z chipsetem Z87

Testujemy cztery płyty główne LGA 1150 ze średniej półki

Aby rozwinąć skrzydła, nowe procesory Intela potrzebują dobrej bazy w postaci dopracowanej płyty głównej. W dzisiejszym teście wybierzemy idealną partnerkę dla Haswella – płytę, która oferuje najwięcej: zapewnia świetne OC, jest funkcjonalna, a przy tym jej cena nie jest wygórowana. Zapraszamy do lektury naszego najnowszego artykułu.

Wprowadzenie

Niedawno na naszym portalu prezentowaliśmy przegląd ośmiu płyt głównych mATX z chipsetem B85 dla procesorów Intel Haswell. Jak zapewne wiecie, konstrukcje te dedykowane są raczej mniej wymagającym użytkownikom, prawdziwa zabawa zaczyna się dopiero z płytami ze średniej półki opartymi na chipsecie Z87. To tutaj pojawiają się ciekawe funkcje, to także te płyty dają możliwość maksymalnego podkręcania procesora na chłodzeniu powietrzem bez obaw o ich sekcję zasilania.

Do naszego zestawienia wybraliśmy cztery konstrukcje najbardziej znanych w Polsce producentów płyt głównych. Kluczem przy ich wyborze była porównywalna cena oraz ciekawe funkcje promowane przez ich twórców. Każdy z modeli to pełnowymiarowy model ATX umożliwiający tworzenie konfiguracji multi-GPU, podkręcanie procesorów zarówno z odblokowanym, jak i zablokowanym mnożnikiem, zmianę strapu procesora i pamięci oraz posiadający rozbudowane opcje dotyczące tworzenia macierzy RAID. Tańsze płyty zwykle nie oferują podobnej funkcjonalności lub jest ona lekko okrojona.

Zwracaliśmy szczególną uwagę na łatwość obsługi Setupu UEFI, funkcje dostępne z jego poziomu, jakość oprogramowania i możliwości, jakie on oferuje. Z kwestii bardziej sprzętowych oczywiście kluczowy jest potencjał OC, sensownie zrobione automatyczne podkręcanie, temperatury pracy i przede wszystkim opcje wyróżniające dany model na tle rozwiązań konkurencji. Tradycyjnie do dyspozycji mamy trzy nagrody – naszą Rekomendację, odznakę Wydajność i wyróżnienie Opłacalność. Nim jednak przejdziecie do podsumowania, sprawdźcie, jak prezentują się konkretne modele.

Zgłoś błąd