News

Test płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem B85

Przegląd ośmiu konstrukcji dedykowanych mniej zamożnym użytkownikom procesorów Intel Haswell.

Test: ASUS B85M-G

ASUS B85M-G

ASUS B85M-G

Wygląd płyty

Tańsza z płyt ASUSA również wygląda bardzo solidnie. Producent przebudowała nieco płytę, ale co ciekawe, postanowił nie usuwać dwóch złączy RAM i nawet w tańszym z produktów pozostawił ich cztery. Podobnie jak w starszym bracie brakuje większej ilości złączy wentylatorów. Rozmieszczenie elementów jest poprawne, rażących błędów nie widzimy, ale zawsze mogło być lepiej.

ASUS B85M-G

Płyta posiada skromną, 3-fazową sekcję zasilania, która całkiem sprawnie radzi sobie z dostarczaniem napięcia dla standardowo taktowanego, czterordzeniowego Haswella. Jak się później przekonacie płyta pozwala też na OC, choć ma z tym trochę problemów. Blisko gniazda procesora znalazła się bateria oraz port COM – trzeba powiedzieć, że ten ostatni pojawił się w bardzo dziwnym miejscu.

ASUS B85M-G

Płyta posiada cztery sloty pamięci RAM DDR3, przy których umieszczono złącze USB 3.0 dla panelu frontowego. Nieco niżej znajdziemy sześć portów SATA – dwa SATA 2 oraz cztery SATA 3. ASUS wykorzystał zarówno złącza kątowe, jak i tradycyjne, choć od strony użyteczności nie ma w tym przypadku większego znaczenia. Podobnie jak w "wyższym" modelu, kość BIOS-u jest wymienialna.

ASUS B85M-G

ASUS B85M-G

Liczba złączy wyprowadzonych na płycie jest odpowiednia, producent nie wyciął zbyt dużo względem modelu B85M-E. Na laminacie znajdziemy port COM, LPT oraz dwa złącza USB. Użytkownik może skorzystać z maksymalnie trzech kart rozszerzeń – jednej PCIE x16 oraz dwóch PCIE x1. Szkoda, że nie pozostawiono standardowego PCI. Wiele urządzeń nadal korzysta z tego interfejsu, a konfiguracja taka wielu osobom ułatwiłaby wybór swojej płyty głównej.

ASUS B85M-G

Panel tylny jest drugim najlepiej obsadzonym po płycie MSI. Zestaw złączy jest bardzo duży – ASUS poza standardowymi portami USB (sześć, w tym cztery USB 2.0 i dwa USB 3.0) czy gniazdem RJ-45 znajdziemy tak aż cztery wyjścia wideo – ASUS oddał do naszej dyspozycji trzy złącza cyfrowe (DVI-D, HDMI i DisplayPort) i jedno analogowe (D-Sub). Poza wspomnianymi wyjściami na panelu tylnym znalazły się też dwa osobne porty PS/2 dla klawiatury i myszki, a także trzy wejścia/wyjścia audio. Trochę szkoda, że dla właściciela płyty dostępny będzie tylko dźwięk stereo.

ASUS B85M-G

Zgłoś błąd