News

Test płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem B85

Przegląd ośmiu konstrukcji dedykowanych mniej zamożnym użytkownikom procesorów Intel Haswell.

Test: ASUS B85M-E

ASUS B85M-E

ASUS B85M-E

Wygląd płyty

Mocniejsza z konstrukcji ASUSA jest chyba najbardziej uniwersalną płytą główną w naszym zestawieniu. Choć łatwo zauważyć, że producent ciął koszty to jednak na płycie znajdą się elementy, które wynagradzają inne braki. Rozmieszczenie elementów jest dobre, ale bardzo brakuje większej ilości złączy wentylatorów. Niestety poza ASRockiem inni producenci trochę pokpili tę sprawę, co jest problemem w sytuacji, gdy sami dają nam możliwość podkręcania (a więc temperatura w obudowie rośnie).

ASUS B85M-E

Płyta posiada skromną, 3-fazową sekcję zasilania, która całkiem sprawnie radzi sobie z dostarczaniem napięcia dla standardowo taktowanego, czterordzeniowego Haswella. Jak się później przekonacie płyta pozwala też na OC, choć ma z tym trochę problemów. Blisko gniazda procesora znalazła się bateria oraz port COM – trzeba powiedzieć, że ten ostatni pojawił się w bardzo dziwnym miejscu.

ASUS B85M-E

Płyta posiada cztery sloty pamięci RAM DDR3, przy których umieszczono złącze USB 3.0 dla panelu frontowego. Nieco niżej znajdziemy sześć portów SATA – dwa SATA 2 oraz cztery SATA 3. Zostały pogrupowane po dwie sztuki i oddzielone od siebie małym skrawkiem laminatu. ASUS to kolejny z producentów, którzy wykorzystują wymienialną kość BIOS i kolejny, którego za to musimy pochwalić.

ASUS B85M-E

ASUS B85M-E

Liczba złączy wyprowadzonych na płycie jest podobna do tej jaką widzieliśmy w płytach Gigabyte i ASRocka. Poza wcześniej wspomnianym, przeniesionym nieco wyżej COM-em, użytkownik może wykorzystać także LPT, TPM oraz dwa złącza USB. Tym co jest jednak najciekawsze to konfiguracja slotów na karty rozszerzeń – kierunek jaki obrali inżynierowie ASUSA jest chyba najbardziej słuszny ze wszystkich. Do naszej dyspozycji oddano dwa złącza PCIE x16 (elektrycznie x16 i x8), jedno PCIE x1 i także jedno standardowe PCI. Dzięki temu możemy zamontować w komputerze praktycznie dowolne urządzenie, korzystające któregoś z tych interfejsów.

ASUS B85M-E

Panel tylny jest drugim najlepiej obsadzonym po płycie MSI. Zestaw złączy jest bardzo duży – ASUS poza standardowymi portami USB (sześć, w tym cztery USB 2.0 i dwa USB 3.0) czy gniazdem RJ-45 znajdziemy tak aż cztery wyjścia wideo – ASUS oddał do naszej dyspozycji trzy złącza cyfrowe (DVI-D, HDMI i DisplayPort) i jedno analogowe (D-Sub). Poza wspomnianymi wyjściami na panelu tylnym znalazły się też dwa osobne porty PS/2 dla klawiatury i myszki, a także trzy wejścia/wyjścia audio.

ASUS B85M-E

Zgłoś błąd