News

Test płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem B85

Przegląd ośmiu konstrukcji dedykowanych mniej zamożnym użytkownikom procesorów Intel Haswell.

Oprogramowanie dla płyt ASRock

ASRock oferuje silne wsparcie programowe swoich płyt głównych i nie inaczej jest w przypadku płyt głównych z naszego testu. Do płyty ASRocka dołączono oprogramowanie A-Tuning będące swojego rodzaj centrum dowodzenia. Kolejne zakładki dedykowane są specjalistycznym zestawom funkcji, wszystko wydaje się być jasno i przejrzyście opisane.

ASRock Oprogramowanie

W oknie Operation Mode możemy wybrać jeden z trzech trybów pracy urządzenia. Każdy podpisany jest zgodnie z przeznaczeniem – Standard Mode to oczywiście domyślny profil, bez żadnych dodatkowych "bajerów". Performance Mode przełącza komputer w tryb najwyższej wydajności (mnożnik procesora w bez ręcznego OC dobija do maksymalnej wartości Turbo). Po aktywacji Power Saving wydajność jest znacznie obniżona, ale zmniejsza się dzięki temu pobór energii i hałas wentylatorów. Procesor taktowany jest zegarami od 800 MHz do 1000 MHz, co powinno wystarczyć do przeglądania stron internetowych czy oglądania filmów.

ASRock Oprogramowanie

Zakładka Tools gromadzi w sobie sześć ciekawych narzędzi wspomagających użytkownika podczas korzystania z komputera. XFast RAM tworzy wirtualny dysk w pamięci RAM, który z powodzeniem możemy wykorzystać jako miejsce na pliki cache przeglądarki, pliki temp czy plik wymiany. Rozwiązanie ma to przyspieszyć pracę systemu i jest całkiem sensowne przy zastrzeżeniu, że posiadamy dużą ilość pamięci RAM.

W taj samej sekcji znajduje się grupa LifeStyle w której znajdziemy takie funkcje jak Good Night LED, FAN-Tastic Tuning, Dehumidifier. Dzięki pierwszemu możemy wyłączyć wszystkie diody LED w naszym PC, co przyda się szczególnie gdy korzystamy z niego w nocy. Kolejna opcje służą do regulacji prędkości obrotowej, zapobiegania zawilgoceniu komputera.

ASRock Oprogramowanie

Zakładka OC Tweaker zawiera oczywiście zestaw funkcji umożliwiających podkręcanie komputera z poziomu systemu Windows. ASRock oddał do naszej dyspozycji całą masę suwaków odpowiedzialnych za konkretne ustawienia. Możemy zmienić całą masę napięć nie tylko związanych bezpośrednio z pracą procesora, ale także ze zintegrowanym układem graficznym.

ASRock Oprogramowanie

Zakładka System Info gromadzi informacje na temat pracy komputera. Znajdują się tutaj dane o napięciach, prędkościach obrotowych poszczególnych wentylatorów oraz podstawowe informacje o samym procesorze. Do tego mamy też podgląd na elementy podłączone do płyty głównej – w tym celu musimy kliknąć na buton System Browser. Identyczną funkcjonalność znaleźć można też w UEFI płyty.

ASRock Oprogramowanie

Poza pakietem A-Tuning w zestawie znajdziemy także standardowe dwie aplikacja ASRocka – XFast USB oraz XFast Lan. Pierwszy program zwiększa wydajność pamięci flash podłączonej do złącza USB. Ilość opcji ogranicza się co całych dwóch: trybu normal i trybu turbo.

ASRock Oprogramowanie

XFast Lan jest już dużo bardziej rozbudowany. Aplikacja jest tak naprawdę jedynie brandowanym przez ASRocka programem Cfos Speed. Dzięki niemu mamy możliwość ustawienia priorytetów w aplikacjach sieciowych, usprawnienia działania łącza, prioryteryzację czasu pingów lub pasma. Program dedykowany jest jednak nieco bardziej zaawansowanym użytkownikom, dla tych mniej wprawionych ustawianie poszczególnych opcji będzie raczej ciężkie, choć podpowiedzi umieszczone w programie powinny choć trochę pomóc.

Zgłoś błąd