News

Test płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem B85

Przegląd ośmiu konstrukcji dedykowanych mniej zamożnym użytkownikom procesorów Intel Haswell.

Test: ASRock B85M

ASRock B85M

ASRock B85M

Wygląd płyty

Słabsza z płyt ASRocka jest jedną z najbardziej rozbudowanych konstrukcji w naszym zestawieniu. Producent nie szczędził na poszczególne elementy umieszczone na laminacie. Płyta nie wykazuje "objawów" budżetowości, jest nawet dość długa jak na konstrukcję za delikatnie ponad 200 zł. Obsadzenie elementów na laminacie jest poprawne, choć może wydawać się, że przy dolnej krawędzi PCB jest trochę ciasno.

ASRock B85M

Sekcja zasilania jak na płytę z tej półki cenowej robi wrażenie – w końcu cztery fazy w stricte budżetowej płycie to bardzo dobry wynik pozwalający z nadzieją patrzeć na podkręcanie czterordzeniowych procesorów Intel z odblokowanym mnożnikiem. Dziwi nas niecodzienna lokalizacja baterii – przy rozbudowanym systemie chłodzenia może być problem z dostaniem się do niej.

ASRock B85M

Płyta udostępnia tylko dwa sloty na pamięć RAM, ale kolejny raz powtórzymy, że w przypadku konstrukcji z tego przedziału cenowego, nie ma to większego znaczenia. Niedaleko 24-pinowego złącza zasilania umieszczonych zostało sześć złączy SATA, z których cztery pracują w standardzie SATA 3, a dwa (czarne) SATA 2. Bezpośrednio do sekcji tych złączy przylega gniazdo USB 3.0 dla panelu frontowego.

ASRock B85M

Chipset chłodzony jest przez niewielki, czarny radiator, który dobrze radzi sobie z odprowadzaniem ciepła. Warto zauważyć, że ASRock wykorzystuje w swojej konstrukcji wyjmowalny chip z biosem, dzięki czemu zdecydowanie prościej naprawić "ucegloną" płytę. Na samym dole laminatu znajdziemy oprócz tradycyjnych złączy USB i audio, także TPM, LPT oraz COM. Bardzo dobre podejście ze strony producenta.

ASRock B85M

Na płycie znalazło się miejsce dla czterech złączy PCI – dwóch PCIE x16 (górny elektrycznie x16, dolny x4) oraz dwóch standardowych PCI. Kolejny raz musimy pochwalić ASRocka, bo jak się przekonacie z dalszej części tego artykułu, nie każdy producent daje nam komfort wyboru złącza, do którego podepniemy swoją kartę rozszerzeń.

ASRock B85M

Panel tylny wygląda przyzwoicie, ale też niczym szczególnym nie zaskakuje. Standardowo otrzymujemy dostęp do sześciu złączy USB (cztery USB 2.0, dwa USB 3.0), portu LAN i wyjść/wejść audio (włączając w to złącze optyczne). Płyta posiada ponadto trzy wyjścia wideo – D-Sub, DVI-D oraz HDMI.

ASRock B85M

Zgłoś błąd