News

Test płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem B85

Przegląd ośmiu konstrukcji dedykowanych mniej zamożnym użytkownikom procesorów Intel Haswell.

Test: ASRock B85M Pro4

ASRock B85M Pro4

ASRock B85M Pro4

Wygląd płyty

Pierwsza w naszym zestawieniu płyta ASRocka jest delikatnie rozbudowaną wersją modelu B85M charakteryzującą się zdecydowanie lepszym rozmieszczeniem elementów na laminacie. Można odnieść wrażenie, że konstrukcja niewiele różni się od bardziej budżetowego modelu, ale diabeł tkwi w szczegółach. Wyższy model jest bardziej dopieszczony, ma kilka elementów które co prawda nie zwiększają funkcjonalności samej płyty, ale wpływają na komfort użytkowani.

ASRock B85M Pro4

Procesor otoczony jest przez czterofazową sekcję zasilania. Niestety nie została ona wyposażona w jakiekolwiek system chłodzenia w postaci nawet niewielkiego radiatora. Naszym zdaniem zamontowanie go jeszcze bardziej podniosłoby ocenę konstrukcji. Socket otoczony jest kilkoma złączami wentylatorów. W bliskiej odległości znajdziemy także baterię oraz zworki do resetowania UEFI. Umiejscowienie tych ostatnich bardzo nam się podoba, dostęp do nich jest raczej prosty i bezproblemowy.

ASRock B85M Pro4

Konstrukcja została wyposażona w cztery gniazda na pamięć RAM DDR3 o maksymalnym taktowaniu 1600 MHz. Przy slotach nie ma takiego ścisku, jak w uprzednio testowanych konstrukcjach, tym razem w bezpośrednim sąsiedztwie znajdziemy tylko 24-pinowe złącze zasilania i gniazdo USB 3.0. Nieco dalej, na wysokości radiatora chipsetu znajdziemy sześć kątowych złączy SATA, z których cztery pracują w standardzie SATA 3, a dwa (czarne) SATA 2.

ASRock B85M Pro4

Cooler chipsetu jest identyczny jak w modelu B85M – ta sama wielkość, ta sama wydajność odprowadzania ciepła. Pomiędzy radiatorem, a złączami SATA znajdziemy wyjmowalną kość biosu. Na samym dole laminatu znajdziemy oprócz tradycyjnych złączy USB i audio, także TPM, LPT oraz COM. Elementem, którego nie widzieliśmy u żadnego innego producenta jest złącze CIR, a więc złącze podczerwieni. Może to tylko ciekawostka, ale na pewno bardziej przydatna niż gniazda TPM i LPT.

ASRock B85M Pro4

Na płycie znalazło się miejsce dla czterech slotów – dwóch PCIE x16 (górny elektrycznie x16, dolny x4) oraz dwóch standardowych PCI. Kolejny raz musimy pochwalić ASRocka, bo jak się przekonacie z dalszej części tego artykułu, nie każdy producent daje nam komfort wyboru złącza, do którego podepniemy swoją kartę rozszerzeń.

ASRock B85M Pro4

Panel tylny jest wspólny dla obu ASRocków. Standardowo otrzymujemy dostęp do sześciu złączy USB (cztery USB 2.0, dwa USB 3.0), portu LAN i wyjść/wejść audio (włączając w to złącze optyczne). Płyta posiada ponadto trzy wyjścia wideo – D-Sub, DVI-D oraz HDMI.

ASRock B85M Pro4

Zgłoś błąd