News

Test płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem B85

Przegląd ośmiu konstrukcji dedykowanych mniej zamożnym użytkownikom procesorów Intel Haswell.

Kultura pracy

Żadna z testowanych przez nas płyt nie posiadała udziwnień w stylu wentylator umieszczony na sekcji zasilania, więc pominęliśmy pomiar głośności pracy. Skupiliśmy się przede wszystkim na temperaturach i poborze prądu całej platformy. Nie zauważyliśmy w obu przypadkach żadnych niespodzianek.

Najniższe temperatury zanotowaliśmy na płycie Gigabyte B85M-D3H, co nie powinno nikogo dziwić – konstrukcja ta jako jedyna została wyposażona w radiator na sekcji zasilania, więc o prawidłowe odprowadzanie ciepła powinniśmy być spokojni. Świetnie prezentują się także oba modele ASUSA, które ponadto pobierają najmniej energii elektrycznej zarówno w spoczynku, jak i pod obciążeniem.

Pod względem poboru prądu poza produktami ASUSA bardzo dobrze prezentują się też płyty MSI. Co prawda różnica pomiędzy nimi, a ASRockami nie jest zbyt duża, ale jednak to one wygrywają w bezpośrednim starciu. Najgorzej wypadają płyty Gigabyte. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że jedynie ASUS wyraźnie odstaje od stawki, a pozostałe konstrukcje osiągają raczej porównywalne wyniki. Różnica aż 16W pod obciążeniem w sytuacji gdy obie płyty pobierają około 100 W jest naprawdę duża, zatem tym większe brawa dla ASUSA.

Zgłoś błąd