News

Test płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem B85

Przegląd ośmiu konstrukcji dedykowanych mniej zamożnym użytkownikom procesorów Intel Haswell.

Podkręcanie

Początkowe założenie Intela przy konstruowaniu chipsetu B85 było takie, by uniemożliwić podkręcanie procesorów. Innego zdania byli producenci, którzy sami przygotowali BIOSy, dzięki którym możemy zwiększyć taktowanie układów z odblokowanym mnożnikiem. Co prawda już we wstępie zauważyliśmy, że co najmniej dziwne jest łączenie płyty za około 200 – 300 zł z procesorem za prawie, czy ponad tysiąc zł, ale jako że tylko te układy (od i5 wzwyż) będą posiadać literkę K w nazwie (odblokowany mnożnik), postanowiliśmy sprawdzić, czy podkręcanie na takich płytach w ogóle ma sens.

Jak się okazało ma, choć są od tego wyjątki. Przede wszystkim wszystkie testowane przez nas modelu oprócz droższej konstrukcji Gigabyte'a nie posiadają radiatora na sekcji zasilania. Bardzo ogranicza nas to podczas overclockingu. Przede wszystkim nie możemy zbyt mocno podnosić napięcia, bo temperatura sekcji dobije do niebezpiecznych wartości. Inna sprawa, że w najbardziej budżetowych modelach płyt MSI i Gigabyte (przede wszystkim jednak tego pierwszego) OC jest praktycznie niemożliwe. Sekcja jest tak słaba, że szkoda ją męczyć.

Oprócz płyt MSI każda konstrukcja z naszego zestawienia podkręcała się bardzo dobrze lub dobrze. Rekordzistą zostały ex aequo płyty Gigabyte B85M-D3H, ASRock B85M Pro4 oraz ASRock B85M z wynikiem 4,6 GHz przy napięciu 1,33V (przy tym ostatnim jednak odradzamy aż tak solidne OC). Reszta stawki dobijała do 4,4 GHz, później zdarzało się, że system był niestabilny, więc porzucaliśmy dalsze próby.

Ogromnym postępem jest wreszcie dość dobrze działający tryb automatycznego OC. Tutaj przodował Gigabyte, który bez problemu sam ustawił zegar na 4,4 GHz przy bardzo dobrze ustalonym napięciu 1,2 V. ASUSY były nieco bardziej zachowawcze, ale 4,2 GHz to nadal bardzo dobry rezultat. MSI niespecjalnie miało chęć "wstać" po wykonaniu auto OC, a ASRock trochę przesadza z napięciami, choć trzeba zaznaczyć, że mimo ich trochę zbyt dużego podbicia, system jest w pełni stabilny.

Zgłoś błąd