News

Test płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem B85

Przegląd ośmiu konstrukcji dedykowanych mniej zamożnym użytkownikom procesorów Intel Haswell.

Oprogramowanie dla płyt MSI

MSI projektując swoje oprogramowanie myślało przede wszystkim o modułowości i choć pochwalilibyśmy to w każdej innej sytuacji, tak w tym przypadku niestety nie wygląda to różowo. Głównym panelem zarządzania softem jest w tym przypadku CommandCenter, który otwieramy rozwijając pojawiający się u góry ekranu panel. Naszym zdaniem zdecydowanie lepszym posunięciem byłoby jednak stworzenie normalnej, okienkowej aplikacji, takiej jak choćby w płytach Gigabyte, gdzie także mogliśmy doinstalować poszczególne moduły. Tyle w kwestii wyglądu, przejdźmy jednak do funkcjonalności.

MSI Oprogramowanie

W oknie CommandCenter znajdziemy sześć ikonek-linków do aplikacji MSI oraz trzy kolejne uruchamiające Chrome, skaner antywirusowy oraz stronę MSI. Powyżej znajdziemy cztery szybkie skróty do aplikacji systemowych. Możemy oczyścić dysk ze zbędnych plików, zdefragmentować go, usunąć pliki tymczasowe czy w końcu przywrócić komputer za pomocą punktu przywracania. Oczywiście wszystko możemy równie dobrze znaleźć w menu start Windows, ale jeśli nie chcemy szukać, możemy po prostu kliknąć na ikonę w programie MSI.

MSI Oprogramowanie

Same aplikacje załączone w zestawie w większości przypadków nie należą do rozbudowanych, a ich interfejs jest po prostu okrojony jak tylko się da. To zarówno zaleta, jak i wada. Zaleta w przypadku funkcji, które po prostu poza włącznikiem nie potrzebują niczego innego. Wada, gdy jesteśmy bardziej zaawansowanymi użytkownikami i chcemy niektóre opcje dostosować sami, a nie mamy takiej możliwości. Pierwszą ze wspaniałej szóstki jest Super Charger, czyli aplikacja służąca do szybszego ładowania urządzeń podłączonych do złączy USB. Rozbudowaniem nie zaskakuje także kolejny program Video Genie, chociaż w gruncie rzeczy jest to bardzo ciekawe narzędzie, dzięki któremu możemy poprawić doznania płynące z oglądania filmów na komputerze. Oprogramowanie rozjaśnia ciemne sceny i uwypukla kolory w każdym dodanym przez nas wideo.

MSI Oprogramowanie

Następna aplikacja raczej nie przyda się nam w przypadku normalnego korzystania z komputera. Co ciekawe nawet gdybyśmy chcieli z niej skorzystać, to po prostu nie za bardzo mamy taką możliwość – MSI B85M-G43 nie posiada drugiego gniazda LAN, więc włączanie tej usługi jest całkowicie bezcelowe.

MSI Oprogramowanie

Live Update to swego rodzaju centrum pobierania oprogramowania. Aplikacja wyświetla nam aktualizacje zainstalowanych programów i sterowników, dzięki czemu w razie pojawienia się nowych możemy szybko je pobrać i zainstalować. Co ciekawe tutaj także nie jest tak różowo – przy włączonej kontroli konta użytkownika (domyślne ustawienie systemów Windows od Windows Vista) niektórych aktualizacji po prostu nie zainstalujemy, choć automatycznie zostanie uruchomiony ich instalator. Problem tkwi w blokadzie dostępu do folderów Program Files, wymagających uprawnienia administratora – inżynierowie MSI niestety nie pomyśleli o tym fakcie.

MSI Oprogramowanie

MSI Oprogramowanie

Ostatnie dwie opcje dotyczą uruchamiania systemu oraz funkcji sieciowych. Za pomocą pierwszej możemy aktywować technologię Fast Boot, dzięki której uruchamianie komputera będzie zdecydowanie szybsze, m.in. przez całkowite pominięcie dostępu do Setupu. Druga aplikacja jest chyba najbardziej rozbudowanym narzędziem z całego pakietu oferowanego przez MSI. Network Genie pozwala usprawnić działanie sieci w odniesieniu do konkretnych czynności, jakie wykonujemy na komputerze. W prosty sposób możemy wybrać jeden z czterech profili (dla gier, multimediów strumieniowanych, przeglądarki internetowej, tryb automatyczny), ale także przypisać konkretnym programom własne priorytety. Optymalizacja jest bardzo prosta i choć w zdecydowanej większości przypadków i tak usprawnienia tego rodzaju niewiele dają (szczególnie w Polsce), to danie użytkownikowi możliwości z nich skorzystania jest bardzo dobrym posunięciem.

MSI Oprogramowanie

Zgłoś błąd