News

Test płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem B85

Przegląd ośmiu konstrukcji dedykowanych mniej zamożnym użytkownikom procesorów Intel Haswell.

Test: MSI B85M-P33

MSI B85M-P33

MSI B85M-P33

Wygląd płyty

Druga, tańsza płyta MSI to konstrukcja stricte budżetowa co widać na każdym kroku. Cięcia dotknęły praktycznie każdego elementu laminatu, przede wszystkim jednak samo PCB. Rozmieszczenie elementów jest specyficzne – górna część płyty jest podobnie jak w starszym bracie raczej średnio zagospodarowana. Co innego dół – tam mamy już ścisk.

MSI B85M-P33

Jak na budżetową konstrukcję przystało sekcja zasilania prezentuje się… budżetowo. Całe dwie fazy raczej nie zapewnią stabilnego napięcia po OC (a płyta umożliwia podkręcanie), więc dużą zagadką jest, po co w ogóle dawać taką możliwość. W oczy rzuca się bardzo mała liczba złączy wentylatorów, choć akurat ich rozmieszczenie jest bardzo sensowne. Płyta posiada tylko dwa banki pamięci, które w zupełności wystarczą zwykłemu użytkownikowi.

MSI B85M-P33

IMG 7244

Złącza SATA zostały przeniesione na sam dół laminatu, bliżej prawej krawędzi. Mamy dostęp do czterech takich gniazd, co także powinno zadowolić mniej wymagających użytkowników. Na laminacie znalazło się miejsce na port COM, którego nie znaleźliśmy na PCB bardziej rozbudowanej konstrukcji MSI. Mostek chłodzony jest niewielkim, aluminiowym radiatorem położonym w bardzo bliskiej odległości jedynego złącza PCIE x16. Płyta poza nim posiada jeszcze tylko jeden slot – PCIE x1.

MSI B85M-P33

MSI B85M-P33

Pakiet wyjść/wejść jak przystało na tani produkt nie jest zbyt mocno rozbudowany. Warto jednak pochwalić producenta za oddanie do dyspozycji użytkownika dwóch oddzielnych złączy PS/2 dla klawiatury i myszki – w tanich konstrukcjach powinno to być standardem, a niestety nie jest. Poza tym na panelu tylnym znajdziemy jeszcze cztery porty USB 2.0, dwa porty USB 3.0, port LAN, wyjścia/wejścia audio oraz dwa złącza wideo: D-Sub i DVI-D.

IMSI B85M-P33

Zgłoś błąd