News

Test płyt głównych LGA 1150 mATX z chipsetem B85

Przegląd ośmiu konstrukcji dedykowanych mniej zamożnym użytkownikom procesorów Intel Haswell.

Test: MSI B85M-G43

MSI B85M-G43

MSI B85M-G43

Wygląd płyty

MSI B85M-G43 to kolejna płyta micro ATX w naszym zestawieniu, tym razem jednak posiada idealne dla tego formatu wymiary 244 mm na 244 mm. Już na pierwszy rzut oka widać, że bardzo dużo wolnej przestrzeni przy gnieździe procesora i nie jest to bynajmniej żadna zaleta – MSI bardzo mocno zredukowało sekcję zasilania. Brakuje nam na płycie choćby jednego złącza PCI. W porównaniu do wcześniej testowanych konstrukcji płyta MSI niczym się nie wyróżnia, przynajmniej niczym, co zostałoby umieszczone na laminacie.

MSI B85M-G43

Jak wspominaliśmy otoczenie gniazda procesora jest po prostu gołe. Bardzo nas zdziwiło, że producent postanowił całkowicie zrezygnować z radiatora na sekcji zasilania. Konkurencyjny produkt takim "dodatkiem" jednak może się pochwalić. Jest to duży problem podczas podkręcania (MSI także udostępniło firmware z odblokowaną funkcją OC), bo sekcja jest po prostu zbyt gorąca. O naszych bojach z OC przeczytacie oczywiście w dalszej części artykułu.

MSI B85M-G43

Płyta udostępnia użytkownikowi cztery banki pamięci RAM DDR3 1600 MHz, czyli standard jak na ten chipset. W niewielkiej odległości od wspomnianych slotów znalazły się złącze USB 3.0 oraz sześć kątowych portów SATA. Chłodzenie chipsetu znalazło się tym razem bliżej złączy PCIE, ale podobnie jak to miało miejsce we wcześniej testowanych modelach płyt, nie przełożyło się to na jego rozmiary – jest tak samo małe jak w reszcie konstrukcji.

MSI B85M-G43

MSI B85M-G43

Kolejnym zarzutem wobec płyty MSI jest brak złączy PCI oraz COM – wielu użytkowników kupuje tanią płytę właśnie z uwagi na tego typu elementy. Co prawda Intel motywował producentów płyt głównych, by rezygnowali z tego starego już interfejsu, ale jak widać po testowanych przez nas konstrukcjach, ci się raczej nie posłuchali. Na laminacie znalazły się same gniazda PCIE – dwa PCIE x16 (elektrycznie x16 i x8) i dwa PCIE x1.

MSI B85M-G43

Panel tylny jest chyba najciekawszy elementem całej płyty. MSI udostępniło naprawdę dużo złączy, w tym aż cztery wideo. Użytkownik może wybierać pomiędzy analogowym D-Sub i cyfrowymi DVI-D, HDMI oraz DisplayPort. Do płyty możemy podłączyć bezpośrednio sześć urządzeń wyposażonych w interfejs USB (cztery porty USB 2.0 i dwa USB 3.0), a także klawiaturę/myszkę ze złączem PS/2. Nie zabrakło złączy audio, LAN oraz wyjścia optycznego. Panel tylny na duży plus.

MSI B85M-G43

Zgłoś błąd